blog

Dôsledky prekladania nôh

Téma: Prekladanie nôh - dôsledky

Pre ženy: Aj vy ste zvyknuté pri sedení prekladať nohu cez nohu? Skúste si odsledovať, ktorú nohu prekladáte častejšie, pravú cez ľavú alebo opačne.

Pre mužov: Vy si zväčša neprekladáte nohu cez nohu tak, že si ju prekrížite, ale vykladáte si nohu na nohu, členok na koleno. 

Pri častom prekladaní nôh môže dôjsť k pouvoľňovaniu kĺbových väzov a na opačnej strane k ich skráteniu. To vedie k obmedzeniam rotácii, ale aj k zmene dĺžky končatín. 

Takáto zmena je funkčná, nie anatomická. Už pri milimetrových posunoch v bedrovom kĺbe môže postupným zreťazením dôjsť k výslednej zmene na celej dolnej končatine aj o pol centimetra. Takýmto posunutím trpí celé telo. Zošikmenie panvy, skolióza, rozdielna výška ramien a s tým spojené bolesti hlavy. 

Nie je jednoduché zbaviť sa zlozvyku, zo začiatku ale stačí uvedomiť si problém. Pri sedení si na to spomeňte a skúste prekrížené nohy prestriedať, nech netrpí len jedna strana. Postupne si od tohto zlozvyku treba odvyknúť úplne.

Takým istým príkladom, ako prekrížené nohy, je aj státie na jednej nohe. Pri takomto státí je jedna noha uvoľnená, mierne pokrčená. Ak napríklad čakáte na autobus, skúste prešľapovať z nohy na nohu, alebo sa prechádzajte.

Rehabilitáciu bez čakania si, prosím, rezervujte na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Alebo nám napíšte cez kontaktný formulár uvedený nižšie.