blog

Správne dýchanie

Správne dýchanie je dýchanie do bránice. Bránica je hlavný dýchací sval, ktorý oddeľuje brušnú dutinu od hrudnej. Jej klenutý tvar pripomína padák či helmu. Jej podieľ na dýchaní je približne 70%, aktivnuje sa však zakaždým, keď si kýchneme, zakašleme, pri smiechu či plači ako aj pri mnohých ďaľších činnostiach, hoci si to ani neuvedomujeme.

 
Bránicové dýchanie je prirodzený spôsob, akým dýchajú bábätká a deti približne do troch rokov života. Neskôr sa žiaľ takmer všetci vplyvom prostredia naučíme nesprávnemu stereotypu dýchania. Ak sa v dospelosti chceme naučiť opäť dýchať správne, musíme tak urobiť vedome a to je niekedy oveľa ťažšie ako sa na prvý pohľad zdá. Základom bránicového dýchania je hlboký nádych nosom do spodnej časti pľúc, pričom hrudník ostáva nehybný ale aktivuje sa hlboký stabilizačný systém, teda hlboké svaly brucha, panvového dna a chrbta. V oblasti brucha tak vzniká tlak, ktorý priaznivo vplýva na funkčnosť čriev ako aj na orgány brušnej dutiny. Zväčšuje sa ich prekrvenie, pretože po uvoľnení tlaku fungujú ako špongia a aktívne do seba nasávajú krv. To znamená, že správne dýchanie má priamy vplyv na zlepšenie krvného obehu. 
 

Kedy a ako dlho mám dýchať? 

Do bránice by sme mali dýchať stále - celý deň, počas spánku, pri pohybe, pri cvičení, počas práce. Zo začiatku sa nám to môže zdať neprirodzené, ale nevzdávajte sa, practice makes perfect :)
 
 

Chcete sa naučiť správne dýchať? Radi vám pomôžeme! Ozvite sa nám na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Alebo nám napíšte cez kontaktný formulár uvedený nižšie: