blog

SOS pri nohách do X-O

Sú vám známe termíny valgozita či varozita kolenného kĺbu? Ide o odborné pomenovanie fenoménu krivých nôh – teda nôh do X a nôh do O. Nedajte sa pomýliť, nejde iba o estetický problém, pridružené bývajú aj rôzne zdravotné ťažkosti v súvislosti s neprirodzene namáhanými kolennými či bedrovými kĺbmi či ochabnutými alebo naopak preťaženými svalmi.

Valgozita kolien – nohy do X

Nohy do X trápia predovšetkým ženy a ľudí trpiacich nadváhou, po úraze, s artrózou kolenného kĺbu či osteoporózou.

Varozita kolien – nohy do O

Nohy do O sa často objavujú u ľudí s ochorením kostí, ale aj u rôznych skupín športovcov, rizikovou skupinou sú napríklad futbalisti. Kolená sú pri futbale nadmerne zaťažované, svaly jednostranne preťažované a časté pády tiež zdravým kolenám neprospievajú.

Správna diagnostika je základ

Najdôležitejšie je nájsť odpoveď na otázku, prečo problém vznikol. V tomto bode vám vie veľa napovedať funkčná diagnostika pohybového aparátu. Ide o odborné vyšetrenie fyzioterapeutom, ktorý vám pomôže pochopiť ako funguje vaše telo a nastaviť ho na správny pohybový režim. Pri nohách do X ide o postupné naťahovanie poskracovaných vnútorných stehenných svalov a lýtkových svalov, o posilnenie sedacích svalov a o posilnenie oslabenej vnútornej hlavy štvorhlavého stehenného svalu. Dôležité je tiež dozrieť na správne postavenie chodidla - pozor na spadnutú klenbu. 

Naučíme sa stáť na celej ploche nôh, pričom využívame tri oporné body, a to pod palcom, pod malíčkom a pätou. 

Váha tela je tým pádom rozložená rovnomerne. Vidíte, takto:
ploska nohy.jpg
 
Odporúčaná terapia pri nohách do O zahŕňa opäť posilnenie vnútorných stehenných svalov ako aj posilnenie oslabenej vnútornej hlavy štvorhlavého stehenného svalu. Zároveň je potrebné priamu a vonkajšiu hlavu tohto svalu postupne ponaťahovať. Dôležité je správne vycentrovanie členka a kolenného kĺbu, rovnako ako pri nohách do X.