blog

Optimálny pohyb

Nájdete sa v niektorej z kategórii: chybné držanie tela, sedavé zamestnanie, manuálne práce, hypermobilita, funkčné či štrukturálne poruchy pohybového systému? Ak áno, naučte sa s nami optimalizovať pohyb v najbežnejších záťažových situáciách. V rámci pravidelnej preventívnej rehabilitácie vás naše fyzioterapeutky naučia zásady správneho držania tela. Patria sem: uvedomenie vlastného tela, svalová hygiena, nácvik správneho dýchania, tréning zvládania stresu na fyzickej úrovni, či tréning denných aktivít ako správne sedenie, správny postoj;

Takto ÁNO:                                         Takto NIE:
LG2A1724  kopie       LG2A1734  kopie

či správne vstávanie z postele - kedy stačí len v ľahu na chrbte pokrčiť kolená, pretočiť sa na bok, následne spustiť nohy na zem a vytlačiť sa z polohy na boku rukami. Krátke video na túto tému nájdete tu.

Ďalej sa naučíme ako správne zdvíhať ťažké predmety. Pre tých z vás, ktorí už teraz pociťujú bolesti v driekovej oblasti chrbtice, táto zásada platí dvojnásobne! Ťažké predmety zo zeme nikdy nezdvíhame predklonom trupu. Predklon ako taký je často neefektívny a prudký - rýchly pohyb môže viesť nielen k vzniku akútnej bolesti, ale pri častom opakovaní dokonca až k vysunutiu platničky. Preto správne zdvíhame ťažké predmety cez hlboký drep s vystretým chrbtom.

Takto ÁNO:                                         Takto NIE:

    

Čaká vás v najbližšej dobe upratovanie? Ukážeme si, ako umývať okná, zrkadlá či iné plochy. Pri umývaní stojíme na oboch nohách rovnomerne. Ruky sa snažíme prestriedať a zaťažiť rovnako. Ak je okno príliš vysoko, nenaťahujeme a nezakláňame sa, ale priložíme si pevný stolček, stoličku pod nohy. Pozor aj na veľké či prudké záklony v krčnej chrbtici, aby nedošlo k závratu.

Takto ÁNO:                                            Takto NIE:

   

Po tejto obľúbenej aktivite odporúčame vyskúšať kompenzačný cvik na lopatky a krčnú chrbticu. Sed alebo stoj, ruky obopínajú hrudník, ako keby sa chceli dotknúť koncov lopatiek. Hlava je zaguľatená ku hrudníku, bradou sa snažíme dotknúť hrudnej kosti. V tejto pozícii zotrváme 20 sekúnd, voľne dýchame a potom uvoľníme. Zopakujte 5-7 krát – sľubujeme, že rekonvalescencia po náročnom víkende bude rýchlejšia!