blog

Whiplash injury

Hovorí vám niečo výraz whiplash injury alebo hyperextenzia krku? Nie? A trpíte občas bolesťami hlavy, šije, spánkovej a čeľustnej kosti, závratmi, obmedzenou pohyblivosťou krčnej chrbtice, alebo napríklad aj zvonením v ušiach, chrápaním, poruchami koncentrácie, pamäti, nespavosťou, úzkosťou či stresom bez zjavných príčin? Potom sa vás práve tento syndróm môže týkať. 
 
Whiplash injury alebo hyperextenzia krku, býva označovaný aj ako opierkový syndróm - ide o poranenie krčnej chrbtice a mäkkých tkanív okolo chrbtice, ktoré vzniká práve pri prudkom a nečakanom náraze či zabrzdení v aute a to už aj pri rýchlosti 20km/hod!
 
Spomeniete si koľko krát ste v dnešnej hustej premávke prudko zabrzdili, či kedy naposledy ste boli svedkom ťuknutia dvoch aut?
 
Hyperextenziu krku nazývame opierkovým syndrómom tiež preto, že k nemu najčastejšie dochádza práve poškodzujúcim švihovým pohybom krčnej chrbtice či priamo buchnutím hlavy o nesprávne nastavenú opierku hlavy sedadla.
 
TAKTO NIE:                                              TAKTO ÁNO:
  
 
TAKTO NIE: Hlava je vyššie ako vrchol opierky a vzdialenosť medzi hlavou a opierkou je väčšia ako 4cm
 
TAKTO ÁNO: Hlava je pod vrcholom opierky a vzdialenosť medzi hlavou a opierkou je menšia ako 4cm
 
Výskyt tohto poranenia dramaticky stúpa. Podľa posledných štatistík tvorí toto poranenie viac ako 60% zranení pri dopravných nehodách. Whiplash injury však môže vzniknúť aj mimo automobil a to predovšetkým pri páde na rameno, páde zo schodov, adrenalínových športoch, pri boxe, cyklistike, jazde na koni..
 
Problémom je, že obvyklé diagnostické vyšetrenia ako röntgen, CT či magnetická rezonancia whiplash injury neodhalia. No a pri neliečenom poranení neskôr prechádzajú ťažkosti do chronického stavu a dokážu poriadne znepríjemniť život.
 
Účinnými v boji proti whiplash injury a jeho následkom sú dôkladná anamnéza, FUNKČNÁ DIAGNOSTIKA a následná fyzioterapia, ktorá podporuje a uľahčuje proces hojenia a v čo najväčšej miere a kvalite sa snaží o obnovenie poškodenej funkcie krčnej chrbtice.
 
Pokiaľ máte podozrenie na výskyt niektorých príznakov súvisiacich s whiplash injury - opierkovým syndrómom, neváhajte a príďte sa poradiť a vyšetriť našimi fyzioterapeutkami.
 
Pre viac informácií volajte +421903 421 525, alebo nám napíšte na info@vitalclinic.sk, prípadne nám svoju otázku pošlite cez dotazník uvedený nižšie: