blog

Hypermobilita

Nebojte sa, hypermobilita nie je choroba. Je to však nie úplne ideálny stav, pri ktorom sú kĺby v našom tele pohyblivejšie, ako by sme si želali. Pevnosť tkaniva chráni pred poranením a jeho funkcia je pri hypermobilite oslabená. Preto napríklad bolesť v krížoch môže byť následkom nadmernej pohyblivosti drobných kĺbov chrbtice.

Príčiny vzniku hypermobility bývajú rôzne, významnú úlohu zohráva dedičnosť - vrodené poruchy kolagénu, elastinu a fybrilínu. Hypermobilita často sprevádza neurologické ochorenia či fyziologické poškodenia.

Hypermobilita trápi viac ženy ako mužov. Častejšie sa vyskytuje parciálna hypermobilita, ktorá postihuje menej než 5 kĺbov. Generalizovaná hypermobilita, ktorá postihuje celé telo, môže sprevádzať vznik nezvratných zmien, ktoré postihujú spojivové tkanivo. Častá je pri ochoreniach ako akromegália, hyperparathymatizmus, chronický alkoholizmus či reumatické ochorenie.

Zvýšená pohyblivosť sa ešte cielene zväčšuje tvrdým tréningom a nadmerným športovým zaťažením najmä v detstve a v dospievaní. Za rizikové sa považujú tie aktivity, ktoré vyžadujú čo najväčší rozsah pohybu v kĺboch, napríklad gymnastika a balet. Pozor na priveľké preťažovanie vašich detí, ich lepšie výsledky môžu byť rýchlo vystriedané sprievodnými zraneniami - nakoľko laxné kĺby sú menej stabilné a náchylnejšie k subluxácii či dislokácii. Častejšie sú aj poškodenia šlachovo-okosticového segmentu a chrbtica je náchylnejšia k prolapsu disku.

Spočiatku však môžu byť prejavy hypermobility naozaj mierne, napriek tomu nepodceňte včasnú diagnostiku. Na testovanie hypermobility používame test podľa Sachseho alebo 9 bodové Beighton hypermobility skóre. Radi vás naučíme účinné cviky na posilnenie oslabeného svalstva, ktoré prípadným problémom pomôžu.

Hypermobilita chrbtice:        Cvik na posilnenie extenzorov chrbtice:

   

Hypermobilné ruky:                                         Cvik na posilnenie rúk:

  

Hypermobilita ramenného kĺbu:       Cvik na posilnenie ramena:

  

Dolné končatiny a cvik na posilnenie bedrového, kolenného a členkového kĺbu:

  

Rehabilitáciu bez čakania si, prosím, rezervujte na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Alebo nám napíšte cez kontaktný formulár uvedený nižšie.