blog

Výber školskej tašky

Ako u vás dopadol prvý školský deň? Vedeli ste, že výber vhodnej školskej tašky je dôležitý pre správny vývin chrbtice nielen u prváčikov, ale aj u dospelákov do 20 roku života? Tak dajte pozor na týchto pár parametrov:

1.) Hmotnosť - váha samotnej školskej tašky by mala byť čo najnižšia, maximálne do 1,2kg. Váha naplnenej tašky by nemala presahovať 10 - 15% hmotnosti dieťaťa, ak teda váš drobec váži 25kg, jeho taška by nemala byť ťažšia ako 2,5 – 3kg, prieskumy však ukazujú, že táto odporúčaná váha je často presahovaná aj dvojnásobne. Na prvom stupni základnej školy sa hodnoty často približujú k 6kg, pre porovnanie si predstavte, že by dospelý 60kg človek nosil denne na pleciach 12-15kíl váhy.

2.) Pevnosť konštrukcie - prváčikom odporúčame nosiť aktovku, ktorá má pevnejšiu konštrukciu a vo vnútri je prehľadnejšie členená. Ťažšie predmety by sa mali ukladať čo najbližšie k chrbtu.

3.) Ergonómia - starším školákom môžeme odporučiť už aj batoh s anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou a dostatočne širokými a vystuženými popruhmi.

Nevhodným výberom môžeme navodiť: nesprávne držanie tela aj bez tašky, zmenu tažiska tela, svalové dysbalancie až skoliózy, ale tiež bolesti hlavy, ramien, drieku či únavu.

Preto venujte pozornosť jej výberu, prípadne sa príďte poradiť s našimi fyzioterapeutkami. 

Mohlo by vás zaujímať:

FUNKČNÁ DIAGNOSTIKA PRE DETI

      

Pre viac informácií volajte +421903 421 525, alebo nám napíšte na info@vitalclinic.sk, prípadne nám svoju otázku pošlite cez dotazník uvedený nižšie: