blog

VERTIGO

Pocity bolesti hlavy, stuhnutia svalov v oblasti šije, závrate aj pri zmene polohy pri pretáčaní sa na posteli, pocity na zvracanie, zmeny tlaku, pocity úzkosti - to všetko sú priame príznaky VERTIGA - poruchy rovnováhy. Ak sú vám povedomé, tak ich neignorujte, nakoľko prognóza pri polohovom vertigu je priaznivá. Až 80% liečeným pacientom pomôžu už 1-2 sedenia u fyzioterapeuta či neurológa. 

POLOHOVÉ VERTIGO

Ide o závrat či stratu stability vyskytujúcu sa pri zmene polohy. Najčastejšie sa vyskytuje u dospelých starších ľudí a viac u žien. Viaceré štúdie uvádzajú, že polohové vertigo postihuje 10-100 ľudí zo 100 000 za rok. Vzniká na základe neadekvátnej stimulácie polkruhovitého kanálika vnútorného ucha. Ťažkosti sa objavujú s niekoľko sekundovým oneskorením, a pokiaľ pacient vydrží vo vyvolávajúcej polohe, tak behom niekoľkých minút odznejú. Polohové vertigo býva podobne ako ostatné periférne závrate sprevádzané nauzeou, či dokonca vracaním a dáva sa do súvislosti aj s poruchou metabolizmu vápnika a teda býva spojené s osteoporózou, či migrénou u dlho ležiacich pacientoch.

DIAGNOSTIKA

Dôležité je najmä správne určenie príčiny vzniku tejto diagnózy. Okrem typickej anamnézy a štandardného neurologického vyšetrenia sú kľúčové polohové manévre ako aj doplnkové vyšetrenia okolitých štruktúr.

TERAPIA

Účinné sú recipročné manévre, ako napríklad Epleyho manéver či Semontov manéver. Prevedenie manévrov sa robí najčastejšie raz za sedenie a trvá približne 1-2 minúty. Výsledok sa dostaví už pri prvej aplikácii, ale niekedy je tento manéver potrebné opakovať aj v priebehu ďalších dní. Terapiu podporí aj uvoľnenie skrátených svalových skupín  - hlboké extenzory šije a aktivácia a posilnenie oslabených svalov - hlboké flexory šije.

Semontov manéver

   

PSYCHOGÉNNE VERTIGO

Ide o závrat či stratu stability v súvislosti s poruchou psychiky. Následná terapia a rehabilitačný postup vyplýva z vyšetrení vestibulárneho systému ako aj psychologického vyšetrenia. 

TERAPIA

U pacientov so psychogénnym vertigom sa berie ohľad na osobnosť pacienta. Hlavnou úlohou v rehabilitácii je navodiť u pacienta prežívanie zmien polôh a potreby balansovania. Nacvičuje sa bezpečný pohyb v priestore a vychyľovanie ťažiska zo strany na stranu. Terapiu môžu podporiť aj skupinové či individuálne cvičenia ako jóga, taj-či, Schultzeho autogénny tréning, ktoré majú za úlohu naučiť pacienta správne dýchať, vnímať samého seba a zlepšiť jeho rovnováhu.

Rehabilitáciu bez čakania si, prosím, rezervujte na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Alebo nám napíšte cez kontaktný formulár uvedený nižšie.

Náš fyziotím v centre Bratislavy je tu pre vás! Tešíme sa na vašu návštevu.