blog

Syndróm hornej hrudnej apertúry

Ide o postihnutie ramena a celej ruky, kedy bolesť vychádza už z oblasti krku. Často je toto ochorenie zamieňané s inými ochoreniami ako napríklad hernia disku v krčnej chrbtici, syndróm karpálneho tunela či burzitída v ramene.

PRÍZNAKY:

Medzi základné príznaky tohto ochorenia patria bolesti ruky a predlaktia, mravenčenie, strata citu, svalová slabosť, poruchy termoregulácie - v chlade zblednutie prstov, cyanóza, zvýšená únava, či pulzovanie v hornej končatine pri záťaži. 

DIAGNOSTIKA:

Ako pri každom ochorení aj tu je veľmi dôležitá dôkladná a včasná anamnéza. Využívame viaceré typy diagnostického testovania, napríklad Tinelovo znamenie, Kellyho test (Roosov), Adsonov manéver, ale aj hyperabdukčný manéver (Allenov test = Wrightov test). Nevyhnutné je dokonca aj zváženie možnosti tumoru apexu pľúc. 

PRÍČINY VZNIKU OCHORENIA:

a) funkčné príčiny  - svalové dysbalancie v oblasti ramenného pletenca, zvýšené napätie v súvisiacich svaloch, trigger points v bránici, blokáda prvého rebra, funkčne znížený rozsah pohybu v krčnej chrbtici – najčastejšou príčinou je tzv. horný hrudný typ dýchania

b) anatomické príčiny - patrí sem anomália prvého rebra, prominencia priečneho výbežku siedmeho krčného stavca

c) post traumatické príčiny - stará zlomenina kľúčnej kosti, autohavária so zapnutými pásmi, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu akromioklavikulárneho skĺbenia, ktoré sa hojí neplnohodnotnou jazvou vyvolávajúcou  kompresiu na segment

d) určité predispozície ku vzniku majú povolania ako stavbári, maliari, hudobníci, ale tiež atléti – vrhačské disciplíny, rôzni nosiči, alebo často opakované činnosti, pri ktorých dochádza k opakovaným a dlhotrvajúcim kompresiám segmentu

TERAPIA

V prvom rade korigujeme chybné držanie tela a odstraňujeme svalové dysbalancie. Dôležitá je aktivácia dolných fixátorov lopatiek, manuálne ošetrujeme všetky tkanivá, ktoré by mohli kompresiu spôsobovať. Snažíme sa o napriamenie prechodu krčnej a hrudnej chrbtice, aktivujeme hlboké flexory hlavy a krčnej chrbtice, pričom sa snažíme o vyvážené spolu zapojenie s extenzormi. Aktivujeme šikmé brušné svalstvo a hlboké brušné svalstvo, utlmíme skalenové svaly, obnovujeme rotáciu v ramennom skĺbení mobilizáciou, relaxujeme a aktivujeme hrudnú oblasť. Ďalej stabilizujeme lopatku a v neposlednom rade aktivujeme bráničné dýchanie. Je toho dosť, však? Ale v skratke je to to, čo manuálna terapia pri tejto diagnóze zahŕňa. Preto si žiaľ pri tomto ochorení sami, bez odbornej asistencie fyzioterapeuta, pomôžete asi len veľmi obmedzene. A verte nám, že je tomu tak aj v mnohých ďalších prípadoch, kedy má návšteva fyzioterapeuta určite zmysel!

Preto pre viac informácií volajte +421903 421 525, alebo nám napíšte na info@vitalclinic.sk, prípadne nám svoju otázku pošlite cez dotazník uvedený nižšie: