blog

Achillova šľacha

Aj vás lákajú bežecké tenisky? Počasie je posledné dni na beh ako stvorené! Ale pozor, ani tomuto športu sa nevyhýbajú zranenia či úrazy. Plus pri behu veľmi často trpí Achillova šľacha. Jej ochoreniam odborne hovoríme peritendinóza a tendinóza.

Pri peritendinóze ide o zápalové postihnutie väzivovej výstelky Achillovej šľachy. Pri tendinóze ide o degeneratívne postihnutie štruktúry Achillovej šľachy. Tieto ochorenia sú typické pre športovcov. Súvisia so zaťažením a s nárazmi na tvrdom povrchu, s používaním nevhodnej a obnosenej obuvi pri športe, s vynechaním rozvičky či strečingu, prípadne s precenovaním vlastných síl.

Primárnymi príznakmi preťaženia sú bolesť a opuch. Opuch sa objaví pred a po záťaži, bolesť pri štarte. 

Samovyšetrenie:

Stoj na špičkách je bolestivý, šľacha je bolestivá na dotyk a sval je hypertonický. Dochádza tiež k zmene stereotypu chôdze.

Samoliečba:

Zaraďte kľudový režim a šetrite sa. Prípadne vyskúšajte zmeniť športovú obuv. Dobrým spoločníkom býva tiež ľadový obklad.

Konzervatívna liečba:

Cielená fyzioterapia robí zázraky. Pomôcť vie aj tejping, kompresné bandáže či ortézy. Pozor si treba dať na závažnejší stav z nepreliečenia, akým je natrhnutie až roztrhnutie šľachy.

Pre viac informácií volajte +421903 421 525, alebo nám napíšte na info@vitalclinic.sk, prípadne nám svoju otázku pošlite cez dotazník uvedený nižšie: