blog

Rozhovor s Jakubom Rybárikom

Jakub, musíme Ťa pochváliť. Ty si sa do nášho rehabilitačného cvičenia pustil s poriadným nasadením. Prečo? Ako veľmi je pre Tvoju prácu dôležitý pohybový aparát bez obmedzení v podobe boľavých krížov, seknutého krku a podobne?

Ďakujem za pochvalu. To ja ďakujem, že sa o mňa staráte. A k vašej otázke; zdravé telo je pre herca nevyhnutnosť, ide predsa o jeho nástroj. Správna dynamika, dobrý rozsah, pružnosť, správne držanie tela a v neposlednom rade i schopnosť dobre ovládať bránicu je nesmierne dôležitá. V spojení s duševnou námahou sú herci vystavení značnej psychofyzickej záťaži. Tréma, časový stres alebo množstvo práce telu rozhodne nepridávajú, a práve preto by sa mali herci o svoje telo starať. Netvrdím, že by mal každý herec vyzerať ako plážový inžinier, ale je na škodu veci ak ho po 10 minútach hrania diváci nepočujú, lebo nevládze s dychom, alebo pri chôdzi trpí, lebo je seknutý. Je totiž rozdiel, ak je seknutý herec a ak je seknutá postava, ktorú hrá.

Stal sa Ti niekedy na javisku nejaký úraz?

Takmer po každom predstavení mám nejakú modrinu, sem tam seknutý krk, raz ročne ma sekne v krížoch. Nič nezvyčajné. Ten javiskový pohyb je trochu exponovaný, čiže zranenia sa očakávajú. Málokto sa pred predstavením rozcvičuje. Ale čím je tých modrín viac, začínam sa pred náročnejšími predstaveniami trošku zahrievať. Napríklad, keď viem, že budem v predstavení prenášať s kolegom gauč, rozcvička je nevyhnutná. V predstaveniach, kde sa tancuje, to je povinnosť.

Hráš v nejakom pohybovo náročnom predstavení?

Každé predstavenie je svojim spôsobom fyzicky náročné. Dvojhodinová konverzačka je nesmierne náročná na sústredenie, muzikál má tanečné výstupy, komédia s pesničkami si vyžaduje veľa energie smerom k divákovi a aj ležaťpäť minút na zemi bez pohybu ako mŕtvola dá zabrať. Ak k tomu  pripočítam nie vždy najpohodlnejší kostým, 10 ostrých horúcich svetiel, sústredenie, trému, stres, dá sa povedať, že niekedy sa po odohratom predstavení cítim ako po hodinovom intenzívnom behaní. Rozhodne to nie je také jednoduché, ako to niekedy vyzerá. Dosiahnuť tú jednoduchosť stojí veľa síl.Herecké povolanie má aj svoje výhody. Divadlo rozhodne nie je sedavé zamestnanie a endorfíny po predstavení majú vysokú regeneračnú schopnosť.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. A priatelia, vy prečo cvičíte? Napíšte nám váš dôvod do kontaktného dotazníka uvedeného nižšie. Jeden z vás vyhrá funkčnú diagnostiku pohybového aparátu v hodnote 35eur a autogram supersympatického herca Jakuba Rybárika aj s venovaním!