blog

Operácia kolena

Predtým, ako Martin prišiel na funkčnú diagnostiku pohybového aparátu osobne, mali sme k dispozícií jeho dokumentáciu - resp. popis magnetickej rezonancie pravého kolena, po úraze na lyžiach, kde bola uvedená kompletná ruptúra LCA (predného krížneho väzu), parciálna lézia menisku, lézia LCM (bočného kolaterálneho väzu), taktiež bola popísaná Bakerova cysta a poškodenie chrupavky. Popis magnetickej rezonancie (MR) nebol vôbec priaznivý.

Funkčná diagnostika priniesla pozitívnejšie výsledky - klinické testy nepreukázali poškodenie menisku, ale bola pozitívna predná zásuvka - ruptúra LCA ďalej bola okom viditeľná Bakerová cysta, asi 1 cm rozdiel v obvode kolena, ktorá svedčila o náplni, atrofia quadricepsu femoris ( 4-hlavého stehenného svalu), najmä jeho mediálnej hlavy, mierne znížený rozsah pohybu - do plnej extenzie 5 stupňov, flexie nad 90 stupňov. Funkčne prevažovala instabilita, adhézia v 4-hlavom svale, blokáda hlavičky fibuly a hypertonus (zvýšené svalové napätie) v hamstringoch.

V rámci rehabilitácie sme sa zamerali na ošetrenie mäkkých tkanív, posilňovanie 4-hlavého svalu vo funkčnom reťazci, PIR (postizometrická relaxácia) hamstringov, mierna distrakcia pre uvoľnenie tlaku v kĺboch. Využívali sme cvičenie s pomôckami, aj s vlastnou váhou počínajúcich od jednoduchších cvikov s overballom, fitloptou po postupne reálne náročné cviky s centráciou a stabilizáciou kolena v spojení so zapojením HSS chrbtice a bráničného dýchania.

Martin podstivo cvičil a tak sa nám podarilo upraviť rozsah pohybu, posilniť oslabené svaly, stabilizovať nielen pravé koleno, ale aj členok a bedrový kĺb, napr. na kruhovej úseči, bosu, nestabilnej podložke. Bakerova cysta ustúpila samovoľne po zlepšení pomerov vnútri kolena, znížila sa náplň,ustúpili bolesti s výnimkou nekontrolovaných, nečakaných pohybov, kde sa koleno decentrovalo. Martin skoro až zabúdal, že LCA mu chýba, resp. mohol sa pod kontrolou venovať aj športu.

06.09. podstúpil naplánovanú operáciu rekonštrukcie LCA v nemocnici SV.Michala metódou B2B, použitím štepu z ligamentum patellae. Počas operácie sa vylúčilo poškodenie menisku, čo opäť dokazuje, že popis MR a klinický stav nemusia korešpondovať. 

Operácia prebehla bez komplikácií, Martin ju zvládol veľmi statočne. Momentálne chodí s odľahčením za využitia francúzkych barlií a postupne ho čaká pooperačná rehabilitácia s cieľom plnej obnovy funkcie, aby sa mohol čo najrýchlejšie vrátiť do aktívneho spôsobu života.

Držíme palce!