blog

Morbus Bechterev

Chrbtica ako bambusová tyč
 
Na funkčnú diagnostiku k nám prišiel 34-ročný klient, aktívny športovec, kvôli 15 rokov trvajúcim bolestiam predovšetkým bedrovej a krížovej chrbtice.
 
Počas kineziologického rozboru, čo je špeciálne fyzioterapeutické vyšetrenie, vzniklo podozrenie na Bechterevovu chorobu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Klient nikdy neutrpel úraz chrbtice, naopak, o svoj pohybový aparát sa stará pestrým a vyváženým športom, no aj napriek tomu trpí dlhé roky bolesťami, ktoré začali bolestivou epizódou v oblasti bedrových kĺbov a sakroiliakálneho skĺbenia. Bolesti sprevádzalo nechutenstvo, veľká únava a hraničné  zápalové markery v krvi.
 
 
Klinické vyšetrenie ukázalo zníženú hybnosť chrbtice, zhoršené dychové exkurzie, tuhší hrudník, obmedzenie rozsahu pohybu v bedrách, bolestivosť sakroiliakálneho skĺbenia a svalovú nerovnováhu. Podozrenie sa potvrdilo na základe výsledku rtg. projekcie a krvných testov, ktoré boli pozitívne na antigén HLA-B27.
 
V súčasnosti je klient v procese rehabilitácie, osvojil si individuálne naordinované cvičenie ako súčasť svojho života, okrem pravidelnej fyzioterapie prebiehajúcej raz týždenne sme zvolili doplnkové plávanie. Pravidelne pracujeme na posilnení hlbokého stabilizačného systému chrbtice, elongácii a zlepšovaní hybnosti. Počas športových aktivít, ktorým sa klient  venuje, využíva bránicové dýchanie. V súčasnej dobe je jeho stav stabilizovaný, v bežnom živote ho nič neobmedzuje, neužíva analgetiká.