blog

Zmrznuté rameno

Diagnóza, ktorú pozáme pod názvom adhezívna kapsulitída. Všeobecne povedané, ide o zápal, ale so zamrznutým ramenom sa stretávame aj v rámci pozápalových komplikácií.

Zaujímavosťou je, že postihuje častejšie ženy v strednom veku a primárne nedominantnú hornú končatinu (https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/frozen-shoulder/symptoms-causes/syc-20372684)

So zamrznutým ramenom môžu prísť ľudia, ktorí sa liečia na diabetes  melittus, prekonali boreliózu, ale diagnóza sa môže prejaviť aj ako poúrazový stav, prípadne zanedbané cvičenie po bežnej operácií ramena.

Fázy, v rámci ktorých sa diagnóza prejavuje sú 3:

1. Na začiatku ochorenia je prítomný aktívny, aj pasívny pohyb, ktorý býva sprevádzaný bolesťou. Následne k prítomnej bolesti, ktorá postupne ustupuje, sa pridáva obmedzenie pohyblivosti v hornej končatine z dôvodu vytvárania zrastov a postupného zníženia elasticity kĺbneho púzdra.

2. K obmedzeniu pohyblivosti dochádza postupne vo všetkých smeroch - najprv sa obmedzí vonkajšia rotácia, upaženie, flexia a napokon aj vnútorná rotácia. Pacient taktiež nemôže spať na chorej strane a časté sú nočné bolesti.

3. Pokiaľ sa rameno nerieši rehabilitačnou cestou, nasleduje posledná - chronická fáza. V tomto prípade bolesť nie je hlavným problémom, ale ľudia pociťujú obmedzenie pri bežných denných činnostiach - majú problémy sa učesať, obliecť, zavesiť si kabát - sú negatívne ovplyvnení v robote a aj v domácnosti. V prípade zanedbania návštevy lekára a následného cvičenia môže tento problém pretrvávať cca od 12-40 mesiacov od prvotných prejavov potiaží.

Takúto funkčnú diagnostiku, či rehabilitáciu bez čakania, si u nás môžete rezervovať na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Náš fyziotím v centre Bratislavy je tu pre vás! Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme vám skoré uzdravenie!