Brušná diastáza (rozostup) priameho brušného svalu je najčastejšie spájaná s tehotenstvom a pôrodom, ale taktiež sa týka aj žien po menopauze alebo po urogynekologických operáciach. Výnimku netvoria ani muži, u ktorých vzniká diastáza vplyvom veľkej fyzickej záťaže alebo izolovaným cvičením priameho brušného svalu. 

Diastáza je teda stav, kedy dochádza k rozostúpeniu brušných svalov v oblasti linea alba, čo je vláknitá štruktúra od hrudnej kosti až ku lonovej kosti. Zdravá linea alba pomáha stabilizovať naše telo a odolávať tlaku a sile.

Rozostup v okolí linea alby môže vzniknúť buď v celej dĺžke priameho brušného svalu, alebo aj v ktorejkoľvek jeho časti (nad/pod/ v úrovni pupku). Prejavom diastázy je buď vytvorenie takzvanej "striešky" pri aktivácii svalu alebo samotný viditeľný prepad danej časti svalu.


Prečo vzniká diastáza v tehotenstve a po pôrode?

Počas tehotenstva dochádza k zmenám viskoelastických vlastností mäkkých tkanív. Tkanivá majú vyššiu laxicitu a nižšie svalové napätie. Rovnako sa mení postavenie hrudníka a panvy voči sebe, čím dochádza k nesprávnej súhre bránice a brušných svalov v prepojení s panvovým dnom. Vznikajú svalové dysbalancie, ktoré sa prejavujú v niektorých častiach svalu ako oslabenie a iných miestach ako preťaženie.

To sa v konečnom dôsledku prejaví vznikom samotnej diastázy, alebo bolesťou krížov, blokádami SI kĺbov, bolesťou bedrových kĺbov a ďalšími problémami, ktoré vznikajú ich reťazením.

Rizikovým faktorom je tiež pôrod cisárskym rezom. Rez je vedený tesne nad úpon priameho brušného svalu – sval síce prerezaný nie je, iba jeho fascia, ale je to miesto, ktoré spája aj obe časti priameho brušného svalu.

Diastáza teda nie je iba problémom nesprávnej aktivity brušných svalov, ale najmä odpoveďou neadekvátnej funkcie celého nášho tela.

Práve preto sa pri vstupnom vyšetrení zameriavame nielen na samotné brušné svaly, ale sledujeme aj postavenie chodidiel, aktivitu svalov panvového dna, dychový stereotyp, postavenie hrudníka a hlavy a pohybové stereotypy.

Čo všetko môžem očakávať pri rehabilitácii diastázy?

V rámci vstupného vyšetrenia vykonáme testy na hlboký stabilizačný systém a správne zapojenie brušného svalstva, v prípade potreby a súhlasu klientky vykonáme vaginálne vyšetrenie, aby sme zhodnotili funkciu panvového dna. Vyšetríme postavenie chodidiel a posúdime stereotyp postoja, sedu, chôdze a manipulácie s bábätkom či inou záťažou. Vysvetlíme si princíp vzniku diastázy a dôležitosť práce s vnútrobrušným tlakom. Následne odporúčime ďalší postup a trvanie rehabilitácie a zainštruujeme vás do domácej terapie.

Objednajte sa na vstupné vyšetrenie

Určite nájdeme termín, ktorý vám bude vyhovovať.

zeny_Formular

Vaše údaje budú spracúvané v súlade s podmienkami spracovania osobných údajov za účelom objednania vstupného termínu.