REHABILITÁCIA KOLENA

Koleno nám umožňuje prispôsobiť dĺžku končatiny aktuálnym potrebám pohybu a teda mení vzdialenosť trupu vzhľadom k terénu, ktorý práve prekonávame. Jeho hlavnou úlohou je zaistiť telu stabilitu pri mobilite.

Kolenný kĺb patrí medzi najkomplikovanejšie a zároveň najzaťažovanejšie kĺby v ľudskom organizme. Pre správnu funkciu kolena je nevyhnutná súhra takzvaných statických a dynamických mechanizmov. Medzi dynamické mechanizmy zjednodušene zaraďujeme svaly kolenného kĺbu a medzi statické prvky patrí tvar kĺbnych plôch, väzivový aparát, kĺbne puzdro a menisky. Medzi najčastejšie poranenia kolenného kĺbu patria práve poranenia statických prvkov a síce poranenia meniskov, väzov či opotrebovanie chrupavky.

    

Najčastejšie sa stretávame s poranením kolena u športovcov, najmä pri športoch ako je futbal, tenis, squash, lyžovanie. Pri týchto športoch dochádza k poraneniu meniskov pri nadmernom rotačnom pohybe v kolene.

K poraneniu väzov - najmä predného krížneho väzu, dochádza priamym nárazom do kolena, ktoré sa tak dostáva do abnormálnej polohy či rotácie. Najčastejšie však k poškodeniu väzov dochádza po dopade, doskoku na vystretú končatinu, pri náhlej zmene smeru – rizikové športy sú najmä basketbal, futbal, volejbal ale aj beh.

K poraneniu kolena však dochádza nielen pri športe ale aj pri statických činnostiach a povolaniach, pri ktorých sa dlhé hodiny kľačí na kolenách.

Odporúčaná terapia

Väčšina poranení meniskov najmä pri chronických prípadoch, sa rieši artroskopicky - čiastočným odstránením poškodenej časti menisku. Pri čerstvých úrazoch u mladých ľudí sa dá ošetriť aj zošitím.

Pri poškodení predného krížneho väzu, kde je počuť jeho prasknutie v kolene, s následnou bolesťou a opuchom sa to rieši punkciou krvi z kolenného kĺbu, kedy opuch a obmedzenie hybnosti kolena trvá pár dní. K operácií sa pristupuje hlavne pri vrcholových športovcoch a mladých ľuďoch s pretrhnutím predného krížneho väzu. Pri starších ľuďoch a rekreačných športovcoch, ak poškodenie nie je veľké, sa postupuje konzervatívne - rehabilitáciou.

Je dôležité pristúpiť k vyšetreniu, následnému zákroku a rehabilitácii poranenia hneď po artroskopii/operácii, aby nedošlo k ďalším sekundárnym problémom.

Aj keď je koleno po ošetrení ešte boľavé a opuchnuté, je nevyhnutné, aby sa začalo s ošetrením jazvy, mäkkých tkanív v okolí kolena, ako aj fascií a svalov celej dolnej končatiny. Dôležité je navrátenie ohybnosti kolenného kĺbu za využitia techník post-izometrickej relaxácie, pasívneho pretiahnutia ohýbačov kolena, neskôr aj strečingu.

Šľachy a väzy v kolene sú posťahované, jabĺčko zatuhnuté - preto je nevyhnutná mobilizácia jabĺčka.

Celkovo sa stimuluje lepšie vstrebávanie odtoku ako aj nervovo-svalová aktivita dolnej končatiny postupným pasívnym a aktívne asistovaným pohybom - za pomoci terapeuta.

Neskôr sa pristupuje k posilneniu nôh v rôznych nestabilných polohách, za plného zaťaženia nohy poškodeného kolena, a neoddeliteľnou súčasťou je nácvik správneho stereotypu chôdze, rovnako ako cvičenia pre zlepšenie stabilizačnej funkcie kolenného kĺbu.

S veľkým úspechom sa pri rekonvalescencii kolena využíva aj tejping.

Rezervujte si termín rehabilitácie ešte dnes!

Rehabilitáciu bez čakania si, prosím, rezervujte na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Náš fyziotím v centre Bratislavy je tu pre vás! Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme vám skoré uzdravenie!