STAROSTLIVOSŤ O MAMIČKY

Pre mamičky a budúce mamičky, ktoré majú záujem o predpôrodnú fyzioprípravu alebo fyziostarostlivosť po pôrode, sme vytvorili program komplexnej starostlivosti. Zameriavame sa na aktuálne ťažkosti mamičky, oslabené svaly panvového dna, inkontinenciu, diastázu. Program je potrebné zahájiť vstupným vyšetrením - diagnostikou.

FYZIOPRÍPRAVA V TEHOTENSTVE

Budúcim mamičkám odporúčame nezanedbávať hlboký stabilizačný systém a svaly panvového dna, nielen z hľadiska terapie, ale aj prevencie. Mnohé zrejme netušia, že problémy s únikom moču, bolesti krížov a oslabenie svalov panvového dna spolu úzko súvisia. 

ČO ÁNO A ČO NIE?

Počas tehotenstva odporúčame vyhýbať sa cvikom a športom kde dochádza k otrasom alebo je vysoké riziko pádu. Samozrejme prístup ku každej budúcej mamičke je individuálny a zavisí aj od jej predošlej kondície. Podľa pokročilosti tehotenstva postupne obmedzujeme cviky kde by mohlo dôjsť k stlačovaniu plodu a cvičenie nezameriavame na výkon. V rámci športu, ženy, ktoré boli aj pred otehotnením zvyknuté pravidelne športovať, môžu v aktivitách pokračovať, ale so znížením kardio záťaže a pravidelným meraním tepovej frekvencie.

Na záver už len pripomíname, že každodennou fyzioprípravou v tehotenstve sa dá predchádzať mnohým ťažkostiam, počnúc klasickými bolesťami chrbtice, chodidiel, bolestí v oblasti panvy až po úponové bolesti v oblasti bruška či dolných končatín. Každú individuálnu hodinu sa venujeme systematickej príprave na pôrod a taktiež ťažkostiam, s ktorými v daný termín budúca mamička príde. V žiadnom prípade nepodceňujeme ani fyzioprípravu svalov panvového dna, ktorých správne zapojenie, v prípade súhlasu klientky, testujeme per vaginam.

DIASTÁZA BRUŠNÝCH SVALOV

Popri materských povinnostiach sa čerstvé mamičky veľakrát ani nenazdajú a o niekoľko týždňov majú pôvodnú kondíciu ako pred pôrodom. Čo však napriek prinavrátenej kondícii trápi viaceré z nich, je vytŕčajúce bruško, odborne: diastáza priamych brušných svalov.  Veľa mamičiek má to šťastie, že sa im brušné svaly a elasticita brušnej steny vrátia do pôvodného stavu približne za 6 či 8 týždňov po pôrode. Viaceré ale toľko šťastia nemajú a pravdou je, že ovisnuté bruško či ochabnuté svaly rozhodne žiadnej žene či čerstvej mamičke na psychickej pohode nepridajú.

 
 
Aj preto sa v našej Vitalclinic téme vytŕčajúceho bruška venujeme bližšie. Proces boja s diastázou u nás sa opäť začína vstupným vyšetrením - diagnostikou, kde v prvom rade zisťujeme, či máte diastázu a v akom rozsahu.

V rámci tohto vstupného vyšetrenia vám vykonáme testy na hlboký stabilizačný systém, ukážeme a vysvetlíme funkciu a dôležitosť bráničného dýchania a správneho zapojenia brušného svalstva, vysvetlíme mechanizmus vzniku diastázy a jej vplyv na pohybový systém, vysvetlíme kontraindikácie niektorých cvikov a ukážeme dôležitosť práce s vnútrobrušným tlakom.

Následne odporučíme ďalší postup rehabilitácie. Cviky vás postupne naučíme, takže si neskôr budete vedieť správne zacvičiť aj doma. 

Pre vstupné vyšetrenie a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie online: online objednávací systém

Ak ste sa rozhodli s diastázou bojovať, odporúčame začať pod odborným dohľadom. Ak si však popri materských povinnostiach nenájdete čas na pravidelnú návštevu fyzioterapeuta, vyskúšajte naše video. Pracovali sme na ňom dlho a vytvorili sme ho tak, aby bolo dobrým a spoľahlivým sprievodcom domáceho cvičenia v boji proti diastáze. Pripravte sa ale, že cvičenie je časovo náročnejšie, a že diastázu neporazíte za noc. Ale bojovať proti nej sa dá. Tak držíme palce!