AKO VIE FYZIOTERAPIA POMÔCŤ PRI PRUHU VÁŠHO BÁBÄTKA?

Hernia umbilicalis (pupočná prietrž) sa prejavuje vyklenovaním pupka, teda dochádza k vytlačeniu časti brušného obsahu otvorom v pupočnej jazve. Môže byť vrodená alebo získaná. V prípade novorodencov je výskyt častejší, kde dôvodom je nedostatočne vyvinuté brušné svalstvo. Pupočná prietrž vzniká najčastejšie po pôrode pre nedostatočné zrastenie pupka po odpadnutí pupočníka. Vyklenutie sa zvyčajne objavuje pri plači dieťaťa, pri napínaní bruška, pri tlačení na stolicu a podobne.

vitalclinic herniapng

Ak sa však vyklenutie správne nerieši, môže sa postupne zväčšovať. U detí do jedného roka sa umbilikálna hernia lieči zväčša konzervatívne a to prelepovaním pupka, s použitím malého tampónu alebo sterilne obalenej mince či gombíka, kde je dôležité vytvoriť kožnú riasu nad pupkom a prelepiť širokým papierovým leukoplastom, ktorý sa nenaťahuje.

Na zefektívnenie liečby sa využíva okrem prelepovania aj reflexná terapia podľa Vojtu, kde cielenou terapiou spolu s prelepením umbilikálnej hernie príde k aktivácii rušného lisu u dieťatka, a tým následne k skoršiemu zatiahnutiu umbilikálnej hernie.

Autor:  PhDr. Nina Sládeková, PhD.