Chodidlo, panva, chrbtica a ich vplyvy na beh. Alebo o tom, že aj beh môže časom bolieť.

Beh je činnosť, rovnako ako chôdza, človeku prirodzená. Avšak nie každý zvláda tento dynamický dej bez toho, aby svoje telo vystavoval nadmernej záťaži. Ak si uvedomíme, že väčšina z nás len s ťažkosťami zvláda statickú záťaž ako je napríklad správny sed a stoj, správne zapojenie svalov v komplikovanejších činnostiach je takmer nemožné.

   

Prvým kontaktom a teda základom pohybu je chodidlo a jeho kontakt s povrchom. Rovnako ako stabilita je dôležitá aj mobilita, čiže noha musí by dostatočne pevná, ale schopná fungovať v pohybe. Do toho nám veľakrát vstupuje deformita chodidla, ktorá následne ovplyvňuje nielen chodidlo, ale aj celkový pohyb tela. Inými slovami, ak sú zlé základy, ani zvyšok nemôže fungovať dobre. Napr. pri prepadávaní vnútornej pozdĺžnej klenby chodidla (plochá noha), sa nemusí bolesť alebo problém prejavovať len v chodidle. Vo veľa prípadoch sa zlé zaťaženie prejaví bolesťou v oblasti kolena alebo aj v iných segmentoch tela. Avšak toto je len jeden z mnohých problémov pri zlej opore chodidla.

  

Keď sa posunieme osovo smerom vyššie, ďalšia oblasť v ktorej nachádzame často nedostatočnú funkciu je panva. Panva je miesto kde sa stretávajú oblasť dolných končatín a trup. Z hľadiska postúry sú na toto miesto kladené veľké nároky. Pri behu robí panva náročné a zložité pohyby, kde pracuje a vyvíja protipohyb dolným končatinám a taktiež musí pracovať v súhyboch s hornou časťou tela. Avšak základným prvkom správneho pohybu a to nielen panvy, ale aj celej postúry je brucho (brušné svaly-brušný lis). A práve to zabezpečuje správnu funkciu a stabilitu chrbtice.

  

Chrbtica je stĺpec stavcov (z latinského columna vertebralis), ktorý má relatívne veľký rozsah pohybu. Ak si uvedomíme, že ju tvorí najčastejšie 33 až 34 stavcov a medzi väčšinou z nich je kĺbne spojenie, ktoré dovoľuje pohyb, tak aj udržanie chrbtice (vo fyziologických normách) ako základ trupu, sa stáva náročnou úlohou. Možno až teraz, keď sa vrátime opäť na začiatok, si dokážeme plne uvedomiť náročnosť zvládania obyčajných statických polôh.

diagnostika chodidla rehabilitacia pre sportovcov Bratislava Vitalclinic Emil Zatopekjpg

Zároveň je pri behu potrebné venovať pozornosť aj hornému pletencu a ruke (lopatka, rameno a celá horná končatina). Ten zohráva dôležitú úlohu pri pohybe kontralaterálnej dolnej končatiny a svojím kyvadlovým pohybom je tzv. "hnacou silou" odrazovej (kontralaterálnej) nohy.

  

Beh teda určite nie je len o kondícii a o silných nohách. Beh je náročný, dynamický, posturálny dej, pri ktorom treba využívať ťažisko, gravitáciu, dýchanie, správne súhyby a v neposlednom rade aj vhodné načasovanie zapojenia svalov od špičky prstov až po hlavu. Toto všetko sa skrýva pod tajomným slovíčkom "technika". A určite platí, že najlepšie je zraneniam predchádzať, ako ich v lepšom prípade riešiť, v tom horšom len ignorovať.

  

Lebo telo nám našu nevedomosť časom už neospravedlní.

  

Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou. Pre termín na vstupnú diagnostiku chodidla a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

  

Tel.: +421903 421 525

E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie na vstupnú diagnostiku online: online objednávací systém