Cvičenie s mamičkami: 2. trimester

S 2.trimestrom, čiže začiatkom 13. týždňa, pominú u väčšiny mamičiek ťažkosti z prvého trimestra a žena opäť nadobúda stratenú energiu. Tým, že maternica rastie a zväčšuje sa, pôsobí aj na väzivový aparát v podobe pocitu ťahu (pnutia) v oblasti dolných rebier či podbruška.

 
Maternica sa zväčšuje 500-násobne, a tým sa so zvyšujúcim štádiom tehotenstva bránica posúva vyššie a vplýva na dýchanie.

 
Keďže sa posunom bránice zmenšuje objem hrudného koša, telo si to kompenzuje zväčeným obvodom v oblasti hrudníka. V tomto prípade, ak sa budúca mamička nenaučí správne bránicové dýchanie (dýchanie do spodných rebrových oblúkov), môže vzniknúť tehotenská dýchavičnosť alebo sa celkovo zníži vitálna kapacita pľúc.

 
S postupným rastom bruška sa tiež mení ťažisko tela, ktoré sa posúva dopredu a tomu sa prispôsobuje aj zakrivenie chrbtice - prehlbuje sa prehnutie driekovej chrbtice vpred a hrudnej chrbtice smerom vzad.

 
Prirodzeným procesom v rámci hormonálnych zmien sa vylučuje hormón relaxín, ktorý väzy v tele mamičky rozvoľňuje, čím sa snaží telo pripraviť na pôrod. Tento proces však prináša aj negatívne vplyvy ako bolesti v oblasti panvy, krížovej oblasti alebo chodidiel.

 
Určitými cielenými cvikmi vieme spomínané zmeny na pohybovom aparáte tela ovplyvniť a skvalitniť priebeh tehotenstva.

vitalclinic_2trimester_1_fotojpg
Obr.: Cvičenie s therabandom

Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou. Pre termín na vstupnú diagnostiku pre mamičky a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

Tel.: +421903 421 525
E-mail: info@vitalclinic.sk
Objednanie na vstupnú diagnostiku online: online objednávací systém