Hallux Valgus

Hallux valgus alebo tzv. vbočený palec, dnes postihuje značnú časť populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien a to hlavne po 30 roku života. Na vznik vplýva viacero faktorov (genetické, mechanické).
2 hallux valguspng

Začína sa:
1. nevinným, jemným, vybočením palca s občasnými otlakmi s pocitom tesnej obuvi
2. citlivosť kĺbu so začervenaním kože a s bolesťou na boku palca
3. opuchom, limitáciou pohybu v kĺbiku, neustále bolesti pri nosení obuvi, ale aj po vyzutí topánok

Hallux Valgus je najčastejšia deformita, postihujúca predonožie chodidla. Prejavuje sa vybočením palca smerom von od stredu tela a vybočením prvej záprstnej kosti dovnútra. Táto deformita sa zvykne stupňovať, pokiaľ ju nezastavíme včas. Pri dlhodobom pôsobení tlaku dochádza k zhrubnutiu kĺbu, zväčšeniu deformity a výsledkom je bolestivá chôdza.

V pokročilom štádiu je deformita veľmi výrazná a značne ovplyvňuje nielen estetiku nohy, ale aj jej funkciu. Správne navrhnutej terapii samozrejme predchádza dôkladná vyšetrenie fyzioterapeutom  v statike (na podoskope) a dynamike, kde sledujeme funkčnosť chodidla. Asymetricky zapájané svaly chodidla sa prejavia aj nerovnomerným prenosom síl na predpriehlavkovú kosť a prehlbuje sa tak vbočenie palca.

Na vznik deformity má vplyv:
- dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi prevažne s úzkou špičkou,
- vysoké podpätky, tesné topánky, nepriedušné, úzke pančuchy
- ponožky
- genetika

Cvičenie s expanderom

Sed na stoličke, expander si umiestnime medzi prvý a druhy prst na každej nohe, vytvoríme mierne napätie expanderom a súčasne odvíjame prsty od podložky, čím dochádza k aktivácii odťahovača palca a jeho flexorov, extenzorov v centrovanej pozícií.

Cvičenie na korekciu postavenia palca

Postupné pokladanie chodidla na podložku - začneme položením prsta a jeho jemným zatlačením do podložky, postupne vyvíjame vyšší tlak a jemne rotujeme chodilo dovnútra. Snažíme sa udržať palec v centrovanej pozícií, bez jeho posunu položíme chodidlo na podložku. Na záver ešte odlepíme pätu a vrátime späť.

V krajných prípadoch môže lekár ordinovať operáciu, ktorá má uspokojivý estetický efekt. Najlepšou voľbou je však prevencia, ktorá musí byť komplexná. Zahŕňa nosenie vhodnej obuvi, vložky na mieru s korekciou palca, zostavu rehabilitačných cvikov, uvoľňovacie techniky.

Autor: Mgr. Ľudmila Rypáková, fyzioterapeutka