Hypotonus

Hypotónia (hypo- nízke, slabé; tonus - napätie) je medicínsky názov pre znížené svalové napätie. Niekedy sa hypotónia u detí prejaví až neskôr, ale zvyčajne je to do 6. mesiacov veku dieťaťa. Nízke svalové napätie môže signalizovať neurologický problém, genetický, alebo metabolický. Včasné zahájenie fyzioterapie môže dieťaťu výrazne pomôcť vo vývoji a zlepšiť tak kvalitu jeho pohybu.

Deti s hypotóniou nebudú mať silné pohyby rúk a nôh. Objavuje sa problém pri dojčení dieťaťa. Nesaje alebo saje len veľmi krátko a slabo, nemá na to silu. Prípadne sa objavuje reflux a dieťa neudrží v sebe materské mlieko. Prítomné môžu byť aj časté detské koliky a problémy s dýchaním. Tieto deti plačú veľmi málo a plač je slabý a krátky.

vitalclinic hypotonuspng

Neskôr sa hypotónia môže prejavovať oneskorením pohybového vývoja. Pre dieťa s hypotóniou je problém zvládnuť prvé vzpriamenie (v polohe na brušku symetrická opora o obe predlaktia) alebo je oneskorené. Tak isto otáčanie z chrbátika na bruško, úchop hračiek, chytanie si nožičiek a dávanie ich do pusinky, dieťa  začína liezť a sedieť neskôr. Často krát dieťa, ktoré je hypotonické nechce liezť po štyroch, ale nahrádza si tento pohyb plazením. Nejde do vysokej opory na obe ruky a už vôbec nie na kolienka. Dieťa sa v sede často hrbí, čo má súvis s oslabením brušných svalov. Kĺby môžu byť hypermobilné, tzn. zväčšený rozsah pohybu.


Tieto deti sa celkovo menej pohybovo prejavujú, rodičia o nich často tvrdia, že sú lenivé.
Hypotónia nie je vždy známkou veľkého problému. Keď sa deti narodia predčasne, môžu mať slabý svalový tonus, pretože ich telíčka nemali dosť času na to, aby sa správne vyvíjali. Je však potreba sa aj v tomto prípade uistiť, že dieťa dodržiava míľniky vývoja a zabezpečiť fyzioterapiu, ktorú potrebuje.

Autor: Mgr. Danica Pišková, fyzioterapeutka