Niekoľko rád pre čerstvé mamičky

Po narodení sa Vaše dieťatko zoznamuje s okolitým prostredím, zvyká si na zmeny a adaptáciu vo svete mimo maternice. V prvých týždňoch je fyziologicky asymetrické a nestabilné v polohe na chrbátiku, aj na brušku. Ako postupovať pri správnej manipulácii - handlingu s Vašim malým zázrakom bez toho, aby ste mu neublížili a zároveň ovplyvnili správny vývoj chrbtice?

Od začiatku je vhodné ukladať bábätko do zavinovacej perinky, ktorá umožní dieťatku stabilnú a pevnú oporu. Chrbtové svalstvo ešte v rannom štádiu nie je natoľko spevnené, preto sa samé nevie uložiť do roviny. Zavinovačka slúži aj ako vhodný prostriedok na presuny bábätka, pričom je chránené a vyrovnané a pri väčšej manipulácii sa menej rozruší.
Naopak bábätko, ktorému chýba opora a kľudová poloha, môže byť plačlivé, nervózne a nepokojné.

Pri manipulácii dbajte v prvých troch mesiacoch na fixáciu hlavičky, aby bábätku neprepadla do prudkého záklonu. V treťom mesiaci by malo dieťa podľa motorického vývoja vedieť hlavičku držať mimo opory a svaly sú už spevnené. Pri zdvíhaní bábätka z ľahu na chrbátiku ho neťahajte za ruky a vôbec nie do sedu. Môžete tým spôsobiť vykĺbenie ramenných a lakťových kĺbov, ktorých väzivo je ešte voľnejšie.

Ďalšou chybou je nosenie bábätka vo vertikále, vo zvislej polohe, pričom dochádza k zvýšenému tlaku na chrbticu. V rannom štádiu svaly nie sú natoľko spevnené a dieťatko nedokáže aktívne vzpriamiť chrbticu do vertikály. Takýmto dlhodobým nosením sa môže negatívne ovplyvniť celkové držanie tela dieťaťa.

poziacia tigrikpng
Na nosenie môžte využiť pozíciu tigríka, kedy si dieťatko uložíte na vaše predlaktie bruškom a hlavičku má pri lakti. Vonkajšiu dolnú končatinu pokrčte v kolene a držíte za oblasť bedra, čím mierne podsadíte panvu. Ruky má voľne zvesené. Dávajte pozor na chrbátik, aby nebol prehnutý a vytočený do C.
poloha klbkopng
Druhou vhodnou polohou je klbko, pri ktorom je bábätko doslova v klbku, fixované Vašou rukou pod zadočkom a lakeť tej istej hornej končatiny je pod hlavičkou. Druhou rukou pridržiavate zadok a chrbátik. Rúčky mu nechajte voľné pred tváričkou. V tejto pozícii sa dieťatko cíti bezpečne, je dobre fixované a môže si pokojne aj zdriemnuť.


Na záver to najdoležitejšie. Polohy a pozície striedajte na pravú aj ľavú stranu, aby sa nevyvinula u dieťatka asymetria.

Neviete, či je vaše dieťatko vhodným adeptom na návštevu nášho Detského oddelenia? Pozrite sa, kedy je ktorá vývojová etapa dôležitá a ako podporiť psychomotorický vývoj dieťatka tu: https://vitalclinic.sk/rehabilitácia/rehabilitácia-pre-detičky

Nebojte sa, radi vám poradíme. Termín na vstupné vyšetrenie fyzioterapeutom pre detičky si môžete rezervovať aj online priamo tu: https://vitalclinic.sk/terminy-online

Autor: Mgr. Kristína Klimová, Vitalclinic, Detské oddelenie