Ostrohy

Ľudovo nazývané "ostrohy", nie sú nič iné ako osteofyty čiže kostné výbežky. Tieto kostné výbežky sa môžu vytvárať kdekoľvek v tele na kostrovo-svalovom aparáte, kde dochádza k nadmernému opotrebovaniu tkaniva, neprimeranej záťaži alebo vplyvom hojenia organizmu neprimeraným spôsobom. Osteofyty najčastejšie vznikajú v krčnej chrbtici, ramennom kĺbe, bedrovom kĺbe, prstoch a na päte.

Existuje viacero spôsobov, ktoré vplývajú na vznik pätovej ostrohy. V prvom rade ide o nadmerné preťažovanie chodidla. Môže to byť vďaka nadváhe, nadmernému pohybu (šport, turistika, práca) a nedostatočnej kompenzácii. Na ich vznik vplýva aj zlé postavenie chodidiel a taktiež osového aparátu.

Častokrát nám telo dáva signály dávno predtým ako samotná ostroha vznikne. Tieto signály sú v zmysle bolestivosti chodidla, pocit nadmerného ťahu svalov alebo ranného stuhnutia (kde zvyčajne po rozhýbaní diskomfort odoznieva).

vitalclinic ostrohypng

Najčastejším miestom vzniku pätovej ostorohy je miesto, kde prechádza achillova šľacha do úponu na pätovej kosti alebo zo spodnej strany na chodidle v mieste úponu plantárnej poneurózy (viac na vnútornej strane päty), kde sú sily pôsobiace na úponovú časť najväčšie.


Cielenou fyzioterapiou a inštruktážou klienta vieme mieru bolestivosti pozitívne ovplyvniť, avšak na určenie presnej diagnózy využívame USG (sonografické ) alebo RTG (röntgenove) zobrazovacie vyšetrenie.

Ak pociťujete bolesť v chodidle, môžete si rezervovať termín na naše podologické vyšetrenie tu:
https://vitalclinic.sk/terminy/terminy-bratislava

Viac o našom podologickom vyšetrení si môžete prečítať tu: https://vitalclinic.sk/diagnostika/diagnostika-chodidla

Autor: Mgr. Jakub Chalabala, vedúci fyzioterapeut