Podoskop a jeho využitie pri práci fyzioterapeuta

Podoskop patrí k najrozšírenejším diagnostickým prístrojom, pomocou ktorého fyzioterapeut vyšetruje chodidlá.

Vo Vitalclinic tiež využívame vyšetrenie podoskopom, ktorým skúmame odtlačky nôh a vidíme, ako pôsobia celkové vplyvy síl v chodidlách. Tiež vyšetríme postavenie kostí členkov a chodidiel a ako si s tým vedia poradiť svaly. Lebo toto všetko sa premieta do postavenia nohy a odtlačku chodidla.

vitalclinic podoskoppng

Funkciou podoskopu je pomocou polarizovaného svetla zobraziť miesta na chodidle, ktoré sú zaťažené váhou tela. Táto zobrazovacia metodika nám pomáha určiť, v akom stave je chodidlo v statickom alebo dynamickom zaťažení a tiež akými deformitami a patológiami chodidla je noha postihnutá.

Vďaka tomu, že noha je oporou celého tela, vyšetrenie chodidla pomáha fyzioterapeutovi zistiť možné príčiny preťažovania ostatných segmentov, ako sú kolená, bedrové kĺby, panva a tiež chrbtica s ramenami.

Vo Vitalclinic využívame viacero typov podoskopov, najčastejšie so zabudovanými kamerami. Pomocou nich si vieme uchovať snímky odtlačkov, prípadne porovnávať zmenu v rámci terapie.

Vyšetrenie podoskopom s fyzioterapeutom je vhodné pre deti aj dospelých s prepadávajúcimi členkami dovnútra, nedostatočnou oporou, plochými nohami, vysokou klenbou, bolesťami v oblasti chodidla a päty ale, aj ako doplnok pri celkovom vyšetrení postúry celého tela.

Autor: Mgr. Jakub Chalabala

Garant: MUDr. Emília Luknárová