Predoperačná príprava pri LCA

Chystáte sa na plánovanú operáciu? Využite výhodu plánovaného operačného zákroku a nepodceňte predoperačnú prípravu. Dôležitá je príprava nielen psychická, ale aj fyzická, pomocou ktorej dokážete pripraviť a posilniť jednotlivé svalové skupiny, aby následne nedošlo k ich atrofovaniu čiže oslabeniu, pomalej a horšej rekonvalescencii alebo prípadným nežiaducim komplikáciám. 

 
Predoperačná príprava z rehabilitačného hľadiska má viacero zložiek. Na zákrok chceme pripraviť jednotlivé systémy; respiračný, kardiovaskulárny a svalový, no zároveň sa zameriavame na psychiku pacienta, ktorá s fyzikálnymi funkciami úzko súvisí.

 
Po teórii, prejdime k praktickej časti. Ak vás čaká napríklad plastika predného skríženého väzu kolenného kĺbu (LCA), pripravili sme pre vás súbor cvičení, ktoré vám s úspešnou prípravou na zákrok určite pomôžu.

 
Cvik 1: Jednoduchý cvik, pri ktorom využívame tlak do steny. Nohy máme v kolenách v 90stupňovom uhle na šírku bedier, chodidlá smerujú rovnobežne. S výdychom zatlačíme nohy do steny, vyvíjame stredne silný tlak, zotrváme po dobu 10s a uvoľníme.

vitalclinic_lca_1png

Cvik 2: vychádzame z pozície prvého cviku, obmena je iba vo využití therabandu. Uviažeme si ho okolo kolien tak, aby nám pri prevedení cviku vznikol odpor. S výdychom opäť zatlačíme nohy do steny, zároveň kolena jemne od seba oddialime, držíme v napätí 10s a uvoľníme.


vitalclinic_lca_2png

Cvik 3: Stabilizácia kolena s therabandom. Upevníme si theraband o pevnú základňu (stôl alebo radiátor). Východisková poloha je postoj na šíru bedier, opäť sa sústredíme na tri oporné body na chodidle. Theraband si dáme do oblasti zákolennej jamy na jednu dolnú končatinu do takej vzdialenosti, aby nám pri vystretí kolien vznikol silnejší odpor. Začíname s povolenými kolenami a s výdychom vystierame kolená proti therabandu.


vitalclinic_lca_3png

Cvik 4: Strečing hamstringov: Nohy na šírku bedier, s rovným chrbtom si ruky zachytíme pod chodidlá, kolená sú pokrčené a ťaháme zadok smerom k stropu. Pozor dávame na ramená, ktoré stále tlačíme od uší a neprehýbame sa v chrbte.


Varianta: Obmenu môžeme docieliť tak, že špičky budú smerovať buď k sebe alebo od seba, pričom pri každom z týchto postavení obsiahneme inú časť hamstringov.


vitalclinic_lca_4png

Ak vás v blízkej dobe čaká operácia, radi vám pomôžeme sa na ňu pripraviť. Rehabilitáciu bez čakania si, prosím, rezervujte na:

Tel.: +421903 421 525
E-mail: info@vitalclinic.sk 

Objednanie na vstupnú diagnostiku online: online objednávací systém