Prvé topánky, kedy začať?

Rozhodovanie pri kúpe a výbere prvej obuvi je veľmi náročné, no o niečo viac treba myslieť na to, či je už potrebné dieťa obuť do ozajstných topánok.

Prvé topánočky sa z hľadiska vývoja chodidla odporúčajú v čase, kedy sa Vaše dieťatko pustí do samostatnej chôdze a máte v pláne sa vybrať von na prvú prechádzku alebo na výlet. Topánka slúži ako izolácia od chladu a vonkajších nástrah terénu a preto doma nechajte Vášho malého chodca naboso.

vitalclinic deti topankypng

V prvom rade si treba uvedomiť, že topánka by nijakým spôsobom nemala obmedzovať rozsah pohybov v chodidle ani v členku, kedže sa noha neustále rozvíja a formuje. Je mnoho krásnych topánočiek, ktoré sú lákavé pre ich vzhľad, no ak nebudete dbať na priestor pre prsty, prírodný materiál, na ohybnosť podrážky najmä v oblasti prstových kĺbov, chodidlo sa začne deformovať a stereotyp chôdze dieťaťa sa časom negatívne ovplyvní a bude mať dopad aj na nesprávne držanie tela.


Prvé topánky by mali byť po celej dĺžke podrážky pružné, aby ste ju v rukách dokázali ohnúť. Oblasť členka je vhodné mať mierne spevnenú, aby pri chôdzi členok držal svoju strednú pozíciu a neprepadával dovnútra. Predná časť topánky potrebuje pre rast a rozvoj prstov dostatok priestoru v oblom alebo okrúhlom tvare. Pri chodidlách s vyšším priehlavkom dbajte na topánky buď so suchým zipsom alebo šnúrkami, aby nebola noha príliš utlačená a dieťa malo na svoju nôžku dostatok priestoru. Materiál je vhodné voliť prírodný - koža, prírodný textil alebo kombinácia, pretože detská noha sa potí a nie je veľmi príjemné nechať nohu celý deň nedýchať. Samozrejme, každá detská noha je iná, preto si treba topánočky skúšať, sledovať spôsob chôdze  a stabilitu dieťaťa, komfort a pruženie.

A prečo nezačať s obúvaním skôr?

Ak dieťa nevykonáva žiaden motorický prejav ako štvornožkovanie či plazenie, topánočky sú ešte zbytočné a pri štvornožkovaní môžu obmedziť pohyb v chodidle. Štvornožkovaním dochádza ku formovaniu klenby, tým že sa vrchná strana chodidla trie o zem. Zároveň sa trénujú drobné svaly nohy, ktoré neskôr slúžia ako podpora pri udržaní rovnováhy a stability. Všimnite si, ako sa pri každom jednom pohybe zapája do procesu aj chodidlo. Preto nie je nutné dieťatku nijakým spôsobom tieto pohyby obmedziť.

Autor: Mgr. Kristína Klimová, Detské oddelenie