Bolesť kolena: Morbus Osgood - Schlatter


Ide o aseptickú nekrózu úponu štvorhlavého stehenného svalu na tuberositas tibie. Ľudsky povedané, táto diagnóza poukazuje na bolesť v kolene. Vyskytuje sa najmä u detí a adolescentov vo veku od 13 do 18 rokov, ktorí sa venujú športu zahŕňajúcemu doskoky, beh, brzdiaci pohyb, prudké zmeny smeru či podrepy. Ide najmä o futbal, hokej, tenis či atletiku. Pomer výskytu medzi chlapcami a dievčatami sa pohybuje od 3:1 po 7:1, vzhľadom na druh športu. Vyznačuje sa úponovými bolesťami ligamentum patellae a opuchom mäkkých tkanív v oblasti dolného uhla patelly, v priebehu ligamentu alebo v mieste jeho úponu na tuberositas tibie. Veľa odborných výrazov, ale nebojte sa, pri vyšetrení vám stačí ukázať na miesto bolesti, my už si poradíme.


DIAGNOSTIKA

Diagnózu ochorenia Osgood - Schlatter určujeme na základe anamnézy, klinických príznakov, RTG či MRI vyšetrenia.
Medzi klinické prejavy patria:

  • bolesť na prednej strane kolenného kĺbu, najprv po záťaži, neskôr aj v pokoji, spočiatku mierna a prerušovaná, neskôr dosahuje vysokú intenzitu
  • bolestivý je drep a vztyk z drepu
  • bolestivá je extenzia v kolene proti odporu
  • hypertonus a reflexné zmeny v štvorhlavom stehennom svale
  • skrátenie ischiokrurálnych svalov - hamstringy
  • ťažkosti miznú s uzatvorením rastovej štrbiny apofýzy hornej časti tibie

TERAPIA

Cieľom terapie je efektívne skombinovať špeciálne rehabilitačné procedúry tak, aby sme zabránili rozvoju entezopatie. Dôležité je odstrániť opuch, napríklad pomocou lymfotapingu či mäkkých techník, kedy sa zmierni napätie vnútri tkanív. Ďalej je potrebné zamerať sa na centrované postavenie kolenných kĺbov, obnoviť svalovú rovnováhu a pripraviť tak kolená na postupnú plnú záťaž. Doba obmedzenia záťaže je veľmi diskutovaná téma. Podľa posledných prieskumov je najvhodnejšie obmedziť záťaž na 4 až 6 týždňov, čiže nie na pol roka, ako tomu bývalo predtým. Mladý športovec teda nevypadne plne z tréningového procesu a môže sa po terapii vrátiť späť k svojmu obľúbenému športu. A to naplno.

Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou. Morbus Osgood - Schlatter je len jednou z mnohých možných diagnóz.
Pre termín na vstupnú diagnostiku a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

Tel.: +421 903 421 525
E-mail: info@vitalclinic.sk

Objednanie na vstupnú diagnostiku online: online objednávací systém