Bolesť ramena: Zmrznuté rameno


Diagnóza, ktorú pozáme pod názvom adhezívna kapsulitída. Všeobecne povedané, ide o zápal, ale so zamrznutým ramenom sa stretávame aj v rámci pozápalových komplikácií.

Zaujímavosťou je, že postihuje častejšie ženy v strednom veku a primárne nedominantnú hornú končatinu. (zdroj)

So zamrznutým ramenom môžu prísť ľudia, ktorí sa liečia na diabetes melittus, prekonali boreliózu, ale diagnóza sa môže prejaviť aj ako poúrazový stav, prípadne zanedbané cvičenie po bežnej operácií ramena.

Fázy zmrznutého ramena


  1. Na začiatku ochorenia je prítomný aktívny, aj pasívny pohyb, ktorý býva sprevádzaný bolesťou. Následne k prítomnej bolesti, ktorá postupne ustupuje, sa pridáva obmedzenie pohyblivosti v hornej končatine z dôvodu vytvárania zrastov a postupného zníženia elasticity kĺbneho púzdra.
  2. K obmedzeniu pohyblivosti dochádza postupne vo všetkých smeroch - najprv sa obmedzí vonkajšia rotácia, upaženie, flexia a napokon aj vnútorná rotácia. Pacient taktiež nemôže spať na chorej strane a časté sú nočné bolesti.
  3. Pokiaľ sa rameno nerieši rehabilitačnou cestou, nasleduje posledná - chronická fáza. V tomto prípade bolesť nie je hlavným problémom, ale ľudia pociťujú obmedzenie pri bežných denných činnostiach - majú problémy sa učesať, obliecť, zavesiť si kabát - sú negatívne ovplyvnení v robote a aj v domácnosti. V prípade zanedbania návštevy lekára a následného cvičenia môže tento problém pretrvávať cca od 12-40 mesiacov od prvotných prejavov potiaží.


Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou. Zmrznuté rameno je len jednou z mnohých možných diagnóz.

Pre termín na vstupnú diagnostiku a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

Tel.: +421 903 421 525
E-mail: info@vitalclinic.sk