Diastáza brušných svalov


Vznik diastázy brušných svalov

Popri materských povinnostiach sa čerstvé mamičky veľakrát ani nenazdajú a o niekoľko týždňov majú pôvodnú kondíciu ako pred pôrodom. Čo však napriek prinavrátenej kondícii trápi viaceré z nich, je vytŕčajúce bruško, odborne: diastáza priamych brušných svalov.  Veľa mamičiek má to šťastie, že sa im brušné svaly a elasticita brušnej steny vrátia do pôvodného stavu približne za 6 či 8 týždňov po pôrode. Viaceré ale toľko šťastia nemajú a pravdou je, že ovisnuté bruško či ochabnuté svaly rozhodne žiadnej žene či čerstvej mamičke na psychickej pohode nepridajú.
   
Aj preto sa v našej Vitalclinic téme vytŕčajúceho bruška venujeme bližšie. Mgr. Zuzana Pavlechová, Mgr. Natália Vavrinská a Mónika Fehérová Dipl. f. sú naše špecialistky na túto problematiku.

Proces boja s diastázou u nás začína vstupným vyšetrením - diagnostikou, kde v prvom rade zisťujeme, či máte diastázu a v akom rozsahu.

V rámci tohto vstupného vyšetrenia vám vykonáme testy na hlboký stabilizačný systém, ukážeme a vysvetlíme funkciu a dôležitosť bráničného dýchania a správneho zapojenia brušného svalstva, vysvetlíme mechanizmus vzniku diastázy a jej vplyv na pohybový systém, vysvetlíme kontraindikácie niektorých cvikov a ukážeme dôležitosť práce s vnútrobrušným tlakom. Následne odporučíme ďalší postup rehabilitácie. Cviky vás postupne naučíme, takže si neskôr budete vedieť správne zacvičiť aj doma.

Čo je diastáza brušných svalov

Svaly tvoriace prednú stenu brucha sú spojené tkanivom respektíve väzivom nazývaným Linea Alba. Priveľký vnútorný tlak spôsobí, že dôjde k uvoľneniu, respektíve natrhnutiu tohto väziva, ktoré je v dôsledku narastajúceho bruška počas tehotenstva oslabené. To potom viac nedokáže udržať ľavú a pravú stranu brušného svalu (musculus rectus abdominis) pokope a tak dochádza k jeho rozostupu a teda k vyklenutiu brušnej dutiny. Vytvorí sa medzera, ktorá sa často tiahne od hrudnej kosti až k pupku. Diastázou však môžu trpieť aj muži či obézni ľudia. 

Ako na diastázu

Krátko po pôrode si dajte pozor na nesprávne zaťažovanie priamych brušných svalov. Základom je správne cvičenie vnútorných svalov a navodenie správneho stereotypu dýchania. Úplnou kontraindikáciou sú klasické brušáky a cviky, ktoré namáhajú priamy brušný sval, pretože tie diastázu iba zhoršujú. Svaly sa síce zväčšujú, ale nepribližujú sa k sebe. Samozrejme nielen správne cvičenie je dôležité, ide aj o vzdelávanie a uplatňovanie zásad v tejto oblasti v každodennom živote: ako správne zdvíhať ťažké predmety, ako vstávať z postele, ako stáť, sedieť či dýchať. Veľmi dôležité je dodržiavať rehabilitačný plán. Treba cvičiť aj doma a to aj niekoľkokrát denne. Cvičiť raz - dvakrát do týždňa nestačí. Ak si však momentálne, pri starostlivosti o novorodeniatko, nenájdete čas na pravidelné cvičenie, nezúfajte, s diastázou je možné bojovať kedykoľvek, aj niekoľko rokov po pôrode. Nezabúdajte však na správne pohybové stereotypy, aby ste si svoj stav medzičasom ešte nezhoršili.

Vo Vitalclinic veríme, že každá efektívna terapia sa začína správnou diagnostikou.
Pre termín na vstupnú diagnostiku a začiatok rehabilitácie nás, prosím, kontaktujte na:

Tel.: +421 903 421 525
E-mail: info@vitalclinic.sk
Objednanie na vstupnú diagnostiku online: online objednávací systém