Obdobie šestonedelia je obdobím kedy sa telo mamičky zotavuje z pôrodu. Dochádza k zavinovaniu maternice a hormonálnej regulácii, ktorá zabezpečuje tvorbu mlieka a mnohé ďalšie procesy spojené s materstvom. Keďže je starostlivosť o bábätko fyzicky náročná môžu sa objaviť ťažkosti, najčastejšie:
- Bolesť chodidiel (spôsobená oslabením pozdĺžnej a priečnej klenby)
- Bolesti bedrových kĺbov (spôsobené ich nestabilitou)
- Bolesti v oblasti panvy (lonovej kosti, kostrče a SI skĺbenia )
- Bolesti brucha (v zmysle poruchy trávenia) vznikajúce v dôsledku oslabených hlbokých brušných svalov a bránice
- Bolesti chrbtice
- Bolesti hlavy a migrény
- Diastáza brušných svalov
S cielenou rehabilitáciou začíname po uplynutí šestonedelia vstupným vyšetrením, kde zhodnotíme Váš aktuálny stav tela po pôrode. Vyšetríme si držanie tela, pohybové stereotypy, prítomnosť svalovej nerovnováhy a celkovú kondíciu pohybového aparátu.
CISÁRSKY REZ
Pri pôrode cisárskym rezom sa k tomuto všetkému pridáva ešte aj starostlivosť o jazvu. Dennodenne sa stretávame s tým, že mamičky nevedia, ako sa starať o jazvu a veľakrát sa jej boja aj dotknúť. Po sňatí krytia jazvy môžete ihneď začať pracovať na zlepšení citlivosti, a to prikladaním rúk na bruško, hladkaním a prijatím jazvy ako súčasť Vášho tela, ktorá keď nie je funkčná (pružná, bezbolestná) môže mať za následok zreťazené bolesti pohybového aparátu.
Po dobu 3 týždňov, kedy prebiehajú procesy hojenia, neprevádzame žiadne tlakové masáže, dbáme na fixovanie jazvy počas vstávania, kašľania, kýchania, či inej záťaže na brušné svaly. Zaradiť môžete taktiež otužovanie, kedy pri sprchovaní bruška striedame vlažnú a chladnejšiu vodu, prípadne silu prúdu vody.
Po 3 týždňoch odporúčame navštíviť fyzioterapeuta, ktorý zhodnotí stav jazvy, zvolí ďalší postup a naučí Vás ako s jazvou pracovať, napríklad v podobe jemného štipkania, poklepkávania a brušného dýchania.
Objednajte sa na vstupné vyšetrenie
Určite nájdeme termín, ktorý vám bude vyhovovať.