Príčiny vzniku

Problémy kolenného kĺbu sa rovnako ako aj iné kĺby v ľudskom tele dajú rozdeliť na úrazové a degeneratívne. Pričom v poúrazových stavoch je veľa krát (nie však vždy) indikovaná operácia a až následne sa zahajuje fyzioterapeutický proces. Najčastejšie poruchy, ktoré vznikajú vplyvom úrazu sú: natrhnuté alebo roztrhnuté krížne/postranné väzy, poškodenia meniskov, poškodenia chrupaviek a zlomeniny.

Čo sa týka degeneratívnych porúch ide o dlhodobý proces ničenia kĺbu.

Avšak spoločným znakom týchto problémov je bolesť, ktorá na začiatku postihuje iba oblasť kolena.

Tým, že koleno je váhonosný kĺb (nesie váhu tela) bolesť sa časom pri neriešení problému môže preniesť aj na okolité štruktúry a kĺby (členkový kĺb, bedrový kĺb, drieková chrbtica).

Naša prax však potvrdzuje, že včasným zásahom vieme minimalizovať možné riziká a vrátiť naspäť stratenú funkciu.

 

Fyzioterapia v praxi: rehabilitácia po operácii kolena 

Naša klientka, Natália, mala dlhodobo problémy s ľavým kolenom. V minulosti podstúpila niekoľko neinvazívnych zákrokov (ASK). Nakoniec ale predsa došlo k poškodeniu vnútorných štruktúr, ktoré ju donútili podstúpiť operáciu s odstránením defektu a vyčistením kĺbneho púzdra. S našou pomocou sa jej po operácii podarilo vrátiť stratenú funkciu poraneného kolena.

V prvých fázach pooperačnej starostlivosti je dôležitou súčasťou terapie práca s jazvou. Pracujeme s ňou až po vybratí stehov, aby sme predišli opätovnému narušeniu celistvosti kože. Akonáhle sú stehy vonku, začíname pracovať tlakovou masážou v okolí jazvy. Týmto chceme zabrániť "zlepeniu jazvy". Je to výraz, ktorý označuje obmedzenie pohyblivosti v oblasti jazvy na úrovni kože, podkožia, fascií.

Dôležité je tiež jazvu krémovať (pokiaľ sú zhojené všetky ranky), aby sme zabezpečili pružnosť a elasticitu kože.

Keď nás jazva "púšťa" je nutné pokračovať vo zvyšovaní rozsahu pasívneho pohybu. S tým prvotným sa začína už na lôžku v nemocnici. Pohyb v kĺbe je dôležitý kvôli prevencii skracovaniu svalových štruktúr, zabezpečeniu mechaniky, pulzovaniu vo vnútri kĺbnej dutiny a mnoho iného. Dôležité je odsledovať edém (opuch) a či práve on nebráni v pohybe kolena. Pre správnu funkčnosť je dôležité, aby bolo koleno schopné plnej extenzie (čiže plného vystretia), a ak nie je, môže nám to signalizovať vnútornú, štrukturálnu blokádu kĺbu.

(obrázok vpravo)

Akonáhle sme docielili rozsah pohybu v kolennom kĺbe 90°, začíname s izometrickými cvičeniami v tejto polohe. Dochádza k zreťazovaniu svalových skupín v okolí kolena (predkolenie a stehno) a aktívnemu zapájaniu atrofovaných svalov v centrovanom postavení, takže nedochádza ku dráždeniu vnútrokĺbnych štruktúr.

(obrázok dole)

Správnym predpokladom dobre fungujúceho kolena je schopnosť zaťažiť ho. Jednoducho povedané, stoj na jednej dolnej končatine je vhodné zaradiť, keď je koleno nachystané na záťaž celej váhy tela. Pri rehabilitácii si pomáhame aj rezistentnou páskou na zlepšenie svalovej sily. (bez obrázka:)

Kolenný kĺb je pomerne jednoduchý pákový kĺb, ktorý však musí odolávať veľkému tlaku a ťahu. Preto je náchylný na zranenia a poškodenia. Základom správnej funkcie po operácii je vhodne zvolená rehabilitácia. Pričom samozrejme platí, že ku každému kolenu treba pristupovať individuálne a zvoliť vhodný rehabilitačný plán, aby sme zamedzili možným komplikáciám a nepredĺžili dobu hojenia.

A aj kvôli vašim kolenám sme rozbehli výnimočnú spoluprácu so skvelými špecialistami z Clinica Orthopedica, kde vás vieme objednať na magnetickú rezonanciu do 48hodín, ak je potrebná. V spolupráci s našimi novými partnermi nastavíme vaše koleno na rýchlu cestu k uzdraveniu.

KĹBOVÁ VÝPLŇ BEZ POUŽITIA IHLY: TriJALUX 

Dnes vám už vieme ponúknuť aj doplnkovú liečbu v podobe kĺbneho výživneho "kokteilu" TriJALUX, ktorý v sebe spája tri účinné látky: Kyselinu Hyalurónovú (kĺbový lubrikant, ochrana chrupavky, zmiernenie bolesti a urýchlenie regeneračných procesov, Vitamín C (antioxidačný a protizápalový účinok) a Ozón (zníženie teploty, podpora mikrocirkulácie, protizápalový a vaskularizačný účinok, detoxikačný účinok). Infiltráciu účinných látok dosiahneme vďaka kombinácii rádiofrekvenčnej stimulácie, ultrazvukovej tlakovej vlny a 10 Hz stimulácie pomocou našej bezbolestnej rázovej vlny Shockwave Dual Power.

👉TriJALUX predstavuje spojenie 3 účinných látok pre liečbu artropatií: Kyselinu Hyalurónovú, Vitamín C, Ozón.

👉TriJALUX predstavuje alternatívu k injekčnej infiltrácii kĺbov - už žiadne ihly pre posilnenie kĺbov!

Kontaktujte nás a dohodnite si vyšetrenie

Fyzio_formular

Vaše údaje budú spracúvané v súlade s podmienkami spracovania osobných údajov za účelom objednania vstupného termínu.