Návšteva detského fyzioterapeuta po období šestonedelia by mala byť samozrejmosťou. Pôrod je totiž náročný proces nielen pre mamičku, ale aj pre dieťa.  Pohoda v podobe deviatich mesiacov strávených u maminky v brušku sa totiž končí práve ním. Hneď po narodení začína dieťatko vnímať všetko inak. Pocíti tlak, vôňu, zvuk, svetlo, musí sa prvýkrát nadýchnuť, najesť.. je toho veľa. To, na čo sa však sústredíme my, z pohľadu detských fyzioterapeutov, sú jednotlivé motorické štádia a ako ich správne podporiť v prvom roku života dieťatka.

Ak prídu rodičia s dieťatkom neskôr, povedzme až po šiestich mesiacoch alebo po prvom roku života, je to škoda, lebo sa premešká to najefektívnejšie obdobie na ovplyvnenie správneho vývoja dieťatka. Preto má skorá návšteva detského fyzioterapeuta a včasná diagnostika obrovský zmysel. Pomôcť vám dokážeme s posturálnou asymetriou, hypertonusom, hypotóniou, diastázou brušných svalov, umbilikálnou herniou a mnohými, mnohými ďalšími diagnózami.

Maminky, ak však čítate tento text a okolo vás behá 2-3 a viacročný drobec, ktorý nikdy u detského fyzioterapeuta nebol, prosím, nepanikárte. Lepšie prísť neskôr ako nikdy. 

Čo dokáže fyzioterapia:

Milí rodičia, prosím, pozrite si len malú ukážku toho, čo dokáže Vojtova terapia za 10týždňov v praxi, pri častej diagnóze akou je napríklad umbilikálna hernia.  "Umbilikálna hernia vzniká pri nedostatočnom uzavretí brušnej steny v oblasti pupka. Prejavuje sa vypuknutím pupka a môže byť výraznejšia pri plači bábätka. Nielenže vyzerá zle na pohľad, ale vzniká aj riziko priškrtenia vnútorných orgánov. Chlapček bol uvedený do terapie vo veku 10týždňov. Maminka bola zaučená do správneho handlingu a polohovania bábätká tak, aby sa podporilo správne zapájanie brušných svalov. Ďalej bola indikovaná terapia Vojtovou metódou v intervale 4x denne. Na ambulanciu prichádzali 2-3x do týždňa. Bruško nebolo prelepované. Výsledok po dvojmesačnej intenzívnej terapii je ten, že nie je prítomná umbilikálna hernia ani pri zvýšení vnútrobrušného tlaku a brušné svaly pracujú koncentricky." Mgr. Danica Pišková, Vitalclinic Bratislava

Škôlkari:

Čo sa týka malých veľkáčov, škôlkarov, aj detičky v tomto veku prechádzajú náročným obdobím. U predškolákov je dôležité zabezpečenie správnej obuvi ako vo vnútri, tak aj na von. Správny alebo nesprávny výber, ovplyvní vývoj chodidla vášho dieťaťa na dlhý čas. U nás vám po dôkladnom vyšetrení celého tela, nôh a stereotypu pohybu vieme odporučiť, aká topánka by bola pre vaše dieťa vhodná. Nepodceňte tento výber, nakoľko jedným z najčastejších problémov, ktorý sa vyskytuje u škôlkarov, sú ploché nohy či valgózne členky. Ďalej, niektoré detičky pri hraní na ihrisku nestíhajú svojím rovesníkom, nechcú chodiť na prechádzky alebo často padajú. Za týmto všetkým môže byť viacero dôvodov, napríklad aj ďalšia veľmi častá diagnóza, hypotonus. Hypotonus, teda znížené svalové napätie, môže signalizovať neurologický, genetický alebo metabolický problém. 

Včasné zahájenie fyzioterapie môže dieťatku výrazne pomôcť vo vývoji a zlepšiť tak kvalitu jeho pohybu. A to samozrejme platí nielen pri tejto, ale aj pri iných diagnózach.

Sme tu pre vaše deti!

Objednajte vaše dieťatko na vstupné vyšetrenie. Určite nájdeme termín, ktorý vám bude vyhovovať.

deti_formular

Mesto: Bratislava

Vek dieťaťa: 0-2 roky

Vaše údaje budú spracúvané v súlade s podmienkami spracovania osobných údajov za účelom objednania vstupného termínu.