Hypertonus u bábätiek

Máte doma plačlivé bábätko? 😭 Ak je vaše dieťatko dráždivé, drží rúčky v pästičky, hlavička mu prepadáva dozadu, nekoordinovane pohybuje rúčkami a nôžkami, vyruší ho každá zmena polohy tela, nevydrží v autosedačke, vypína sa v nosiči, ukľudní sa zväčša až v zavinovačke.. môže trpieť hypertonusom.


👉 Hypertonus alebo zvýšené svalové napätie, môže vzniknúť už počas tehotenstva u mamičky v maternici. Spúšťačom je často stres alebo ochorenie mamičky či už metabolické alebo iné. (cukrovka, vysoký krvný tlak…) Môže však vzniknúť aj pri pôrode z nedostatku prívodu kyslíka pre bábätko, či v prípade iných komplikácií.

NAŠE DETSKÉ ODDELENIE RADÍ:
„Po pôrode sa hypertonus môže prejaviť aj ako príznak metabolických porúch, rôznych infekcií a podobne. Zvýšené svalové napätie sa u dieťatka prejavuje nekľudom, plačom a často aj dojčeneckými kolikami. Dieťatko je dráždivé, rúčky drží v pästi, hlavička mu prepadáva dozadu, nekoordinovane pohybuje rúčkami a nôžkami, vyruší ho každá zmena polohy tela.

Ak sa takéto prejavy u dieťatka objavia, je nutné dieťatko vyšetriť (vyšetrenie spontánnej motoriky) a určiť terapiu. Skúsený fyzioterapeut vám ukáže ako správne s dieťatkom manipulovať, aby sa hypertonus nezvyšoval. Dieťatko bez hypertonu potom prosperuje omnoho lepšie, je kľudnejšie a rodičia sú spokojnejší.“ Mgr. Magdaléna Varcholová, Vitalclinic Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *