Posaďte sa, prosím

Osem hodín za počítačom päť dní v týždni. Boľavý chrbát a stuhnutý krk. Pripomína vám to niečo? Nesprávne stereotypy pri držaní tela môžu viesť k väčším problémom ako je len stuhnutá šija. Naučte sa, ako si správne sadnúť.
.
„Dlhodobé sedenie nie je zdravé. Ideálne je robiť si časté prestávky, vstať od stola, poprechádzať sa či vybehnúť po schodoch. Ak však už raz máte sedavé zamestnanie, okrem prestávok je vhodné naučiť sa aj ako sedieť správne.“ MUDr. Emília Luknárová, Vitalclinic

Sed sám o sebe nie je zlý, problém je ale v tom, že všetko treba s mierou a to najmä, pokiaľ ide o statické zaťažovanie chrbtice v sede alebo v stoji.
.
Správny sed na stoličke
.
V prvom rade je dôležitý správny výber stoličky. Mala by mať ideálnu výšku, čo znamená, že v bedrových aj kolenných kĺboch by mal uhol zvierať minimálne 90°, alebo viac, ale určite nie menej. Sedieť by ste nemali ani príliš vzadu, ani vpredu, správne by ste mali sedieť nad sedacími hrboľmi, ktoré si nahmatáte pod zadkom. Hlava, krk a celá chrbtica je napriamená, brucho aktivované, tým si dáme pozor, aby chrbát v bedrovej oblasti nebol príliš prehnutý. Plôšky nôh by mali byť celé na zemi, prsty uvoľnené. Neopierame sa iba špičkami. Dôležité je myslieť aj na opornú bázu chodidla. Plôšky nôh sa opierajú o tri oporné body, členky a kolená sú na šírku panvy, telo a hlava napriamené.
.
.
.
.
 .
Ak vás zaujíma, kde majú top ergonomické stoličky a kancelárske vybavenie, odporúčame kontaktovať kolegov z Kinnarps Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *