Správny postoj – ako na to?

Zlepšite si kondíciu správnym postojom!
Keďže sme sa vývojom prepracovali až k homo sapiens, mali by sme si ako človek vzpriamený držať správny postoj nášho tela. “Málokedy si ľudia uvedomujú, ale je to dôležité. Nesprávnymi pohybovými návykmi sa oslabuje svalstvo, narúša sa celková rovnováha a telo trpí,” vysvetľuje lekárka MUDr. Emília Luknárová, Vitalclinic.

Správny postoj – ako na to?
Začneme od nôh: Stojíme na celej ploche nôh, prsty sú uvoľnené. Využívame tri oporné body, a to pod palcom, pod malíčkom a pätou. Váha tela je rozložená rovnomerne medzi týmito troma bodmi. Stoj mierne rozkročmo na šírku panvy. Kolená smerujú rovno, prípadne mierne von, nie dnu (pozícia kolien je ovplyvnená pozíciou špičiek nôh, kolená vždy smerujú tam kam smerujú špičky). Kolená by mali byť voľné v kĺboch, mierne pokrčené. Panva je v nulovej pozícii. Ani podsadená, ani vysadená.
.
.
Pokračujeme nastavením trupu, ramien a dýchaním:
.
Trup je napriamený. Rešpektujeme zakrivenia našej chrbtice (2 krát esovite zahnutá) a nesnažíme sa ich za každú cenu meniť.
.
Dýchanie by malo mať trojdimenzionálny rozmer:
  • predozadné,
  • vertikalné – zdola nahor,
  • horizontálne – do spodných oblúkov rebier.
Brucho by sme nemali ani sťahovať ani vypučiť. Pri prehĺbenom dýchaní sa snažíme zo začiatku voľne nadýchnuť do 3D rozmeru, a pri výdychu nasmerujeme dych dolu do spodnej časti brucha, kde sa snažíme aktivovať – spevniť spodnú a bočné časti brucha z hĺbky, pričom rebrá sa pri výdychu kĺžu smerom dolu, aby neostali vyklenuté.
.
Ramená zostávajú voľné vo svojej šírke, lopatky ťaháme šikmo dolu, aby sa „nalepili“ na hrudník zozadu. Tým dosiahneme, aby ramená boli napriamené a ťaháme ich smerom nadol.
.
Správny postoj ukončíme nastavením hlavy:
Predstavíme si, akoby sme na hlave mali povrázok, za ktorý nás niekto ťahá rovnomernou silou priamo hore, tak aby sme ju nemali v predsunutom držaní. Zakrivenie krčnej chrbtice je však prirodzené, nesnažíme sa ju preto neprimerane napriamovať, môže to mať negatívny vplyv.
.
Zo začiatku sa možno budete cítiť ako robot, ale po čase si zvyknete, pričom to už nebudete vnímať ako niečo neprirodzené, ale práve naopak budete sa cítiť vznešenejšie a hlavne pocítite úľavu od bolesti za krkom a v bedrovo-krížovej oblasti.
.
Časté chyby:
.
Keď ľudia stoja, často pozerajú dole, majú hlavu predsunutú alebo zaklonenú. Plecia sú predsunuté, lopatky odstávajú a chrbát je v hrudnej časti zhrbený, čím prestane byť brucho aktívne. Následkom toho sa zväčšuje prehnutie – lordóza v driekovej oblasti. Dochádza k celkovému narušeniu statiky tela. Ťažnica už nesmeruje priamo cez kĺby, rovnomerne dole, ale je pred telom. Človek je nútený kompenzovať túto zmenu polohy inými svalmi, a tak dochádza k ich preťaženiu a skráteniu a naopak oslabeniu svalov, ktorých funkcia bola vyradená. Správne pohybové stereotypy z obdobia novorodenca si postupne meníme a nahrádzame nesprávnymi pohybovými vzormi, z ktorých vznikajú rôzne problémy pohybového charakteru, či už v podobe bolesti, funkčných, prípadne až štrukturálnych porúch.
.
Za možnosť využiť krásne priestory ergonomického pracoviska ďakujeme kolegom z Kinnarps Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *