Ramenný kĺb patrí k zložitým kĺbom v ľudskom tele. Oproti napríklad bedrovému kĺbu je oveľa pohyblivejší, no o to zraniteľnejší. Samotný ramenný kĺb pozostáva zo spojenia troch kostí :

  • ramennej kosti
  • kľúčnej kosti
  • lopatky

Jeho typ (väčšinou geneticky podmienený) nám určuje aj jeho smerovanie - ohybnosť, pevnosť, postavenie. Operácie ramena môžeme rozdeliť na 2 kategórie: poúrazové a degeneratívne (z opotrebovania).


Fyzioterapia po operácii ramena - po úraze

Najčastejšie dochádza k natrhnutiu svalov a šliach alebo poškodeniu vo vnútri kĺbu. Fyzioterapiu začíname so správnym polohovaním a vhodným fixovaním. V prvých fázach po operácii je našim cieľom predísť preťažovaniu okolitých svalov (hlavne v oblasti krku a šije), čiže správne nastaviť polohu hlavy, ramien a trupu. Keď pominie akútna fáza zápalu, ktorá zvyčajne trvá prvý týždeň až dva, je nutné začať zvyšovať rozsah pohybu (čím neskôr začneme, tým dlhší a bolestivejší bude priebeh). Dôležitým aspektom ramena je dobre fungujúca lopatka. Venujeme sa aj svalom lopatky, prsným svalom, pretože obmedzenie býva zväčša v celom hornom pletenci.

Fyzioterapia po operácii ramena - degeneratívne ochorenia

Do tejto kategórie spadajú artrózy, výrastky (osteofyty), zhrubnuté a zapálené šľachy a burza.

Aplikujeme ten istý princíp fyzioterapie ako pri poúrazových stavoch. Avšak v tomto prípade bola funkcia ramena narušená už dávno predtým, ako došlo k operačnému výkonu. A teda aj po odstránení problému veľakrát nezmizne príčina jeho vzniku. Je preto dôležité aj po zahojení a ústupe bolestí pracovať na vrátení dávno stratenej funkcie, aby sa nám problémy nevrátili.

Individuálny prístup je základom vhodne zvolenej rehabilitácie a efektívneho zvládnutia každého problému. V spolupráci s rehabilitačným lekárom, traumatológom a ortopédom nastavíme vaše rameno na rýchlu cestu k uzdraveniu.

Kontaktujte nás a dohodnite si vyšetrenie

Fyzio_formular

Vaše údaje budú spracúvané v súlade s podmienkami spracovania osobných údajov za účelom objednania vstupného termínu.