Svaly panvového dna majú mnoho dôležitých funkcii. Najdôležitejšou funkciou je podporná funkcia, ktorej úlohou je opora orgánov malej panvy a rovnako aj zabraňuje poklesu vnútorných orgánov, ako je maternica, močový mechúr, črevo alebo dokonca aj konečník. Ďalšou dôležitou funkciou je zvieračová funkcia, čím dochádza k adekvátnej koordinácii svalov panvového dna pre zaistenie zadržiavania a vyprázdňovania moču a stolice.


V prípade anorektálnej dysfunkcie hovoríme o poruche zvieračov panvového dna, kedy dochádza buď k zápche alebo hnačke.
Zadržiavanie (teda kontinencia) stolice je umožnená trvale zvýšeným napätím vnútorného zvierača a vôlou ovládanou kontrakciou vonkajšieho zvierača a puborektálneho svalu. 

Naopak vyprázdňovanie (teda defekácia) je umožnená voľným uvoľnením vonkajšieho zvierača a puborektálnej kľučky a pôsobením brušného lisu.

Zápcha je spojená zvýšeným napätím v oblasti análneho kanála a panvového dna. Práve vonkajší zvierač (a m. puborectalis) je abnormálne zvieraný a bráni optimálnemu otvoreniu análneho kanála. Panvové dno klesá v závislosti od nutkania, dochádza k postihnutiu pudendálneho nervu a postupne k denervácii svalov. Kvôli takémuto mechanizmu môže dôjsť k vzniku inkontinencie (úniku) stolice.

K úniku stolice môže dôjsť aj pôrodným poranením smerom ku análnemu otvoru.

Funkčné anorektálne dysfunkcie rozdeľujeme na

• Inkontinencia stolice – či už pasívna, kedy dochádza k úniku stolice bez pocitu nutenia k vyprázdneniu stolice, alebo urgentná, kedy nedokážeme odložiť nutkanie na vyprázdnenie stolice
• Funkčné defekačné poruchy, ako zápcha, obštrukčný defekačný syndróm
• Funkčná anorectálna bolesť – či už chronické epizódy bolesti v oblasti konečníka po dobu 30min, ktoré sú provokované vyprázdňovaním, sexuálnym stykom, dlhým sedením alebo proctalgia fugax, čiže záchvatovitá, ostrá bodová bolesť v konečníku, väčšinou v noci, ktorá je zapríčinená abnormálnou kontrakciou hladkej svaloviny anorecta spojená so stresom alebo úzkosťou.

Kedy navštíviť fyzioterapeuta?

  • Ťažkosti s vyprázdňovaním
  • Zvýšená frekvencia stolice
  • Bolesť pri vyprázdňovaní 
  • Inkontinencia stolice 
  • Špinenie
  • Operácia prostaty 

Čo zahŕňa liečba fyzioterapeutom v prípade anorectálnych dysfunkcií?

Liečba začína vstupným vyšetrením fyzioterapeutom, kde popisujete svoje momentálne ťažkosti a fyzioterapeut vám dodatočne kladie otázky týkajúce sa gynekologickej, urologickej a gastroenterologickej problematiky. Čiže pýta sa na typ a charakter problémov, trvanie, charakter stolice, rizikové faktory ako operácie v oblasti anorecta, pôrodné poranenia a životosprávu. 
Následne prejde na samotné vyšetrenie anorecta. Toto vyšetrenie záhrňa vyšetrenie cez konečník fyzioterapeutom, pri ktorom vyhodnotí funkciu zvieračov a puborektálneho svalu. Na našej klinike využívame koncept PPA od PhDr. Ingrid Palaščákovej Špringrovej PhD.. Dávkovanie a spôsob terapie je vždy individuálny. Terapia je zostavená na základe vstupného dotazníka a výsledkov vyhodnotenia funkcie svalov panvového dna. Následne vás terapeut zainštruuje do domácej terapie, prípadne odporúči  používanie rektálnych závaží. Kontrolné vyšetrenie podstúpite o 2-3 mesiace od vstupného vyšetrenia. 

Kontaktujte nás a dohodnite si vyšetrenie

Razova_Vlna

Mesto: Bratislava

Vaše údaje budú spracúvané v súlade s podmienkami spracovania osobných údajov za účelom objednania vstupného termínu.