MALÍ VEĽKÁČI

Zaujímalo by vás, načo si dávať pozor pri 3-ročných deťoch z pohybového hľadiska? Vývin dieťaťa v troch rokoch značne napreduje. Prestáva byť batolaťom, začíname uňho pozorovať väčšiu nezávislosť, empatiu s okolím, vytvára si kamarátstva. Popri tom všetkom zároveň testuje naše hranice. Rodičia by si aj preto mali svojho trojročníka všímať, nielen jeho sociálne či adaptačné schopnosti, ale i motorické, pohybové zručnosti.
.
Môžeme pozorovať, že nám dieťatko udrží balans na jednej nohe po dobu aspoň 3-5 sekúnd, spraví lastovičku, zvláda rovnovažné polohy. Baví ho cúvať, chodiť do boku, začína skákať znožmo. Podstatným míľnikom je aj chôdza po schodoch, ktorú by malo zvládnuť striedavo, za ideálnych okolností bez opory.
.
Varovným signálom pre rodičov je v mnoho prípadoch častá motivácia ku chôdzi dieťaťa teda na to, aby spolu išli na prechádzku. Je tiež dôležité rozpoznať frázu "bolia ma nožičky" v prípade, ak prejdete dlhšie vzdialenosti alebo ju používa príliš často už po chvíli v aktivite. Ďalšou z vecí, ktoré sa zvyčajne dokážu podceniť je zakopávanie či šúchanie nôžkami pri chôdzi.
.
Dieťa sledujeme zároveň aj pri hrách v sede. Práve nesprávny sed alebo poloha môžu zapríčiniť chabé držanie tela. Oslabené svalstvo najčastejšie pozorujeme v oblasti lopatiek, ich miernym vytŕčaním, prípadne bruška, ktoré sa zvykne vydúvať. Je nutné sa vyvarovať sedu do tvaru písmena "W". Táto neideálna pozícia podporuje hypermobilitu, nesprávny vývoj bedrových kĺbov, instabilitu kolien a členkov.
.
V prípade, ak sám rodič pozoruje u dieťatka pohybovú nedostatočnosť alebo zmeny postúry, je viac ako vítané navštíviť detského fyzioterapeuta za účelom prevencie.

ŠKOLÁCI

Prechod detí do školy býva sprevádzaný výrazným obmedzením pohybu. Ťažká taška na pleciach a k tomu hodiny strávene v sede, či už v aute, v lavici alebo nad úlohami. K tomu ešte pripočítajme čas za obrazovkou, jedno či ide o počítač, tablet alebo mobil, a na behanie po vonku naozaj nezvýši čas. Znížením pohybu a veľkým počtom hodín v sede sa však zvyšuje riziko zlého držania tela. Telo si postupne osvojuje nesprávne pohybové stereotypy a spoľahlivo si ich prenesie až do dospelosti. Preto je detská fyzioterapia taká dôležitá, lebo pomáha predchádzať ťažkostiam, ktoré trápia väčšinu dospelej populácie. Zvyšuje kvalitu života a vedie deti k správnym pohybovým vzorom, a tým ukazuje cestu aj ich rodičom.

VÄČŠIE DETI

Obdobie dospievania sa tiež vie výrazne podpísať na držaní tela a pohybových návykoch. Celodenné sedenie v škole, po škole pri domácich úlohách a po splnení povinností si deti často zasadnú k počítaču, či k playstation. V dnešnej dobe chýba pohyb. A tým, ktorým nechýba, ho majú pre zmenu až príliš. Preto pozor aj na mladých športovcov. Nepretrénujte vaše dieťa! Môže to mať ďalekosiahle následky, najmä pokiaľ nie je jednostranná športová aktivita správne kompenzovaná. Radi sa porozprávame aj s trénermi vašich detí.