Ako škodia nášmu telu nesprávne pohybové stereotypy? 

Pohybové stereotypy predstavujú súbor pohybov, ktoré pravidelne opakujeme v priebehu dňa. Sú to zdánlivo jednoduché a neškodné pohyby, ktoré však vykonávame dookola a bez akejkoľvek vedomej kontroly.
 
Skúsme sa zamyslieť nad tým, čo všetko spravíme, odkedy sa ráno zobudíme. Vstávame, sadáme si, zohýbame sa, dvíhame veci.. Veľkým generátorom stereotypných činností predstavuje aj naša práca, pričom platí, že človek pracujúci za počítačom má iné pohybové stereotypy ako niekto, kto stojí v predklone pri páse a posúva súčiastky alebo časník, ktorý strávi väčšinu času dňa na nohách a v pohybe. 


Ďalej tu máme šport alebo akékoľvek voľnočasové aktivity, ktoré robíme pravideľne.

Pri nesprávne vykonávaných pohyboch a polohách docháza k dlhodobému preťažovaniu svalov, šliach a kĺbov. Zlý predklon nám zakaždým síce nespôsobí bolesť, ale ak ho zle zopakujeme dostatočne veľakrát, bolesť sa skôr či neskôr dostaví.
 
To, čo ovplyvňuje pohybové stereotypy u človeka, je jeho typológia (pevnosť väziva v kĺboch, svalová aktivita). Tá vplýva na držanie tela, teda jeho postúru. Pokiaľ vieme telo nastaviť do polohy, v ktorej nedochádza k preťažovaniu a poškodzovaniu a vieme tú polohu udržať aj pri pohybe a vychyľovaní ťažiska tela, naše pohybové stereotypy sú dostatočne dobré na to, aby sme si nimi neubližovali. Zásadnú úlohu v tomto procese zohráva hlava (centrálna nervová sústava) ako kontrolný a riadiaci orgán.

 
ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠELA
Zvyk je istým spôsobom stereotyp. A ak je tá košeľa správne nasadená, tak nám pomáha a chráni nás, ak nie, tak nás ťahá a zaťažuje a je nám skôr na príťaž, lebo z dlhodobého hľadiska nás poškodzuje. Tak na to myslite a príďte sa ohľadom pohybových streotypov poradiť s našimi fyzioterapeutmi. K dispozícii sme vám v Bratislave, v Nitre a v Modre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *