Prvá návšteva fyzioterapeuta pred pôrodom

Diagnostika pred pôrodom je veľmi účinným nástrojom, ako Vám môžeme pomôcť s prípravou tela na pôrod alebo s odstránením problémov a bolestí, ktoré ženu trápia v tehotenstve. Ako sa však pripraviť na prvú návštevu u fyzioterapeuta a čo môžem od takejto diagnostiky nej očakávať? 


Bolesti v tehotenstve nie sú normálne 

Častokrát sa stretávame s tým, že ženy nás navštevujú s tým, že doktor im povedal, že bolesti v tehotenstve sú normálne a jedinou liečbou na odstránenie alebo zmiernenie bolesti je kľudový režim a vyhýbať sa cvičeniu. To však úplne nie je pravda a práve fyzioterapia je prvým nástrojom, ako sa zbaviť týchto bolesti. 

Fyzioterapia nemusí byť len na odporúčenie gynekólóga 

Ak máte bolesti počas tehotenstva a doktor vám neodporúčil fyzioterapiu, tak to neznamená, že sa k nám nemôžete objednať a fyzioterapia nie je pre vás vhodná. Stačí nás kontaktovať na ktorejkoľvej prevádzke a objednať sa na vstupné vyšetrenie v tehotenstve. Už pri samotnej diagnostike Vám fyzioterapeut povie, či fyzioterapia Vám vie vo vašom prípade pomôcť, alebo nie. 
Samotná návšteva začína na našej recepcii, kde Vás privítame, vyplníte krátky dotazník a následne si vás jedna z našich gynekologických špecialistiek – fyzioterapeutiek preberie. 

Dôležitosť správnej diagnostiky a poskytnutia dostatku informácii 

Každá vstupná diagnostika začína úvodným rozhovorom, pri ktorom sa budeme veľa pýtať na váš aktuálny problém, charakter a typ bolesti, celkový zdravotný stav,  stav tehotenstva, možné riziká, fyzickú aktivitu, pracovné zameranie a pohybové stereotypy. Rovnako sa pýtame na minulosť – ako operácie, predchádzajúce pôrody atď. 

Následne prejdeme na samotné vyšetrenie v stoji, ktoré prebieha v spodnom prádle z dôvodu hodnotenia symetrii a napätia jednotlivých tkanív. Robíme rôzne funkčné testy a hodnotíme aktivitu brušnej steny, pokračujeme vyšetrením v ľahu, kde sa zameriavame na vyšetrenie dolných končatín a panvy, bruška, stereotypu dýchania a dynamiky hrudníka. Kladieme dôraz aj na vyšetrenie jaziev a panvového dna, či už rectalnym (cez konečník) alebo vaginálnym vyšetrením. Na záver skontrolujeme napätie ústneho dna z dôvodu funkčnej väzby s panvovým dnom. 

Optimalizovať napätie mäkkých tkanív je kľúčom k čo najlepšej príprave panvy k pôrodu 
Po vyšetrení nasleduje zhrnutie výsledkov vyšetrenia a vysvetlenie, prečo môže dochádzať k vašim problémom. Fyzioterapeut vás oboznámi s postupom rehabilitácie, frekvenciou a dĺžkou trvania rehabilitácie a nastaví vám rehabilitačný plán. Zároveň vám navrhne rôzne možnosti riešenia vašich ťažkostí a odpovie vám na vaše otázky. Liečba spočíva vo využití mobilizačných a myofasciálnych techník na kĺby a chrbticu, na úpravu dýchania, ošetrení reflexných zmien a na náprave pohybovej funkcie. 

Kedy je vhodné prísť na diagnostiku v tehotenstve? 


• Bolesti pohybového aparátu 
• Bolesti v oblasti panvy, SI kĺbov, lonovej kosti  
• Únik moču, stolice v tehotenstve 
• Oslabené panvové dno v tehotenstve 
• Ošetrenie jaziev z predchádzajúceho pôrodu 
• Symfyzeolýza 
• Diastáza v tehotenstve 
• Príprava pôrodných ciest na pôrod 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *