4 najčastejšie zdravotné problémy súvisiace s bolesťami rúk po pôrode
Po pôrode sa mamičky stretávajú s náročnými fyzickými činnosťami, ktoré zahŕňajú časté zdvíhanie dieťatka, ohýbanie pri prebaľovaní, kúpaní a dojčení, ale aj manipuláciu s ťažkým kočíkom. Ak tieto pohyby nie sú vykonávané správne, môže to viesť k problémom nielen s chrbticou, ale aj s rukami.
Medzi najčastejšie zdravotné problémy horných končatín, ktoré postihujú mamičky s bábätkami do jedného roka, patria:
1. De Quervainov syndróm
De Quervainov syndróm je stav, ktorý spôsobuje bolesť v oblasti zápästia, konkrétne v miestach, kde sa nachádza výbežok vretennej kosti (radius). Tento problém vzniká v dôsledku zápalu a zhrubnutia šliach, ktoré sa nachádzajú v okolí krátkeho naťahovača a dlhého odťahovača palca.
Bolesť sa zhoršuje pri zaťažení týchto šliach, napríklad pri zdvíhaní predmetov alebo dieťaťa. Zhoršiť sa môže aj pri opakovaných pohyboch, ktoré zahŕňajú rotáciu palca alebo zápästia, ako je tomu pri hrách ako tenis alebo pri hraní na klavíri.
Cieľom liečby je odstrániť zápal a bolesť. Pre zmiernenie záťaže zápästia a palca sa odporúča odpočinok a nosenie dlahy alebo ortézy. Liečba môže zahŕňať aj laserovú terapiu. Dôležitá je aj individuálne prispôsobená rehabilitácia, ktorá závisí od aktuálneho stavu pacienta. Ak konzervatívna liečba neprináša výsledky, môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok.
2. Ganglióm
Ganglióm, známy aj ako pseudocysta, sa zvyčajne tvorí v oblastiach s vyšším množstvom väzivového tkaniva, ako sú dlaň, zápästie, členok alebo chodidlá.
Presná príčina jeho vzniku nie je úplne jasná, ale predpokladá sa, že sa vytvára v miestach, kde dochádza k väčšiemu treniu. K jeho vzniku môžu prispieť aj faktory ako dlhodobé preťažovanie väzov alebo infekcia.
Bolesti sa zvyčajne objavujú v akútnom štádiu, keď ganglióm rastie, mení tvar alebo pri väčšej záťaži (napríklad pri nosení dieťaťa alebo práci na počítači). Bolesť môže vzniknúť aj v prípade, že ganglióm vyvíja tlak na okolité nervy.
V chronickom štádiu má ganglióm najmä vplyv na obmedzenie pohyblivosti. Liečba zahŕňa najčastejšie obmedzenie pohybu pomocou dlahy alebo ortézy, pričom fyzioterapeut môže pomôcť zmobilizovať kĺb a uvoľniť okolité tkanivo.
Ak konzervatívna liečba nezaberá, lekár môže zvážiť odsatie obsahu gangliómu alebo jeho chirurgické odstránenie.
3. Syndróm karpálneho tunela
Najbežnejší úžinový syndróm, s ktorým sa stretávame v praxi, je syndróm karpálneho tunela. Priestorom, ktorý sa nachádza v zápästí, prechádza nervus medianus (mediálny nerv) spolu s deviatimi šľachami ohýbačov prstov.
Pri dlhodobom preťažovaní zápästia, zápale šliach a žíl, tvorbe osteofytov (kostných výrastkov), ale aj počas tehotenstva alebo menopauzy sa tento kanál zužuje, čo vedie k tlaku na mediálny nerv.
Prvým príznakom karpálneho tunela je mravenčenie v ruke a svalová slabosť. Neskôr môže dôjsť k zhoršeniu jemnej motoriky. Objavujú sa bolesti, ktoré sa môžu zhoršiť v pokoji a počas noci a môžu sa šíriť až do lakťa, ramena a krčnej chrbtice.
V rámci konzervatívnej liečby sa odporúča odpočinok, správne polohovanie, chladiace obklady, mäkké a mobilizačné techniky, cvičenie a reedukácia pohybových návykov. Ak konzervatívna liečba nevedie k zlepšeniu, na základe vyšetrenia EMG (elektromyografia) môže byť indikovaná operácia na uvoľnenie tlaku na mediálny nerv.
4. Entezopatia mediálneho epikondylu
Pri dlhodobom preťažovaní šliach ohýbačov zápästia a prstov môže dôjsť k zápalu nazývanému Entezopatia mediálneho epikondylu.
Bolesť sa zvyčajne objavuje pri ohýbaní prstov a zápästia, otáčaní dlane smerom nadol alebo pri zdvíhaní ťažších predmetov, ako je dieťa. Dotyk na vnútornej strane lakťa býva často bolestivý.
Preťaženie týchto svalov môže byť spôsobené aj problémami z krčnej alebo hrudnej chrbtice, nesprávnym držaním tela alebo oslabeným svalstvom ramenného pletenca. Tento stav je preto často sprevádzaný bolesťami v oblasti krku, šije, a niekedy aj bolesťami hlavy.
V akútnej fáze liečby je dôležitý odpočinok a nosenie ortézy. V rámci fyzioterapie sa využívajú techniky ako aplikácia kinesiotapingu, studené obklady a mobilizačné cvičenia. Po odznení akútnych príznakov by sa malo začať s komplexným cvičením, pretože tento stav často súvisí s reťazením funkčných porúch a svalovou nerovnováhou.
Zdroje:
De Quervain’s tenosynovitis. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: mayoclinic.org
Ganglion cyst. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: mayoclinic.org
Naši odborníci sú vám k dispozícii na klinikách v Bratislave, Nitre a v Modre.
- Vitalclinic Bratislava: +421 903 421 525
- Vitalclinic Nitra: +421 904 390 771
- Vitalclinic Modra: +421 903 421 525