Brušná diastáza u detí

Milí rodičia, detičky sú naša láska. Majú u nás vyčlenené celé detské oddelenie, veď viete. Problémom, s ktorým sa často stretávame v našej praxi je brušná diastáza u detí.

Odborne nazvaná diastáza musculi recti abdominis je rozostúpenie priameho brušného svalu v mieste linea alba, čo predstavuje priamu čiaru väzivového pruhu od mečovitého výbežku hrudnej kosti po symfýzu lonovej kosti. Diastáza sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti linea alba až po celej jej dĺžke.

Kedy diastáza vzniká:
Samotná príčina je niekedy ťažko rozpoznateľná. U detí vzniká pri abnormálnom motorickom vývoji v prvom roku života v súvislosti s centrálnou koordinačnou poruchou. Vtedy nastáva nekoordinovaná aktivita brušných svalov, tie pracujú chaoticky a nezapájajú sa všetky rovnako, v prevahe je priamy brušný sval a naopak šikmé brušné svaly a priečny brušný sval je oslabený a v nedostatočnej aktivite.

Prejavy, symptómy:
Dobrým testom u starších detí je prevedenie sedu z ľahu na chrbte, pričom sa postupne dvíha hlava, ramená, ruky, odliepa sa chrbtica od podložky až sa trup dostane do vertikály. Pritom môžeme sledovať aktiváciu brušných svalov. Pri patológii vystúpi pri zdvíhaní na bruchu diastáza, čo predstavuje vystupujúci hrebeň od spodnej časti hrudnej kosti po pupok. Taktiež možno pozorovať na hrudníku odstúpené spodné reberné oblúky, zapríčinené insuficienciou šikmých brušných svalov.

Riešenie, liečba:
Pri diastáze je dôležité aktivovať šikmé brušné svaly a nastaviť správnu funkciu celej brušnej steny. Z fyzioterapeutických metodík sa využíva Vojtova metóda, ktorou sa aktivuje centrálny nervový systém a zároveň sa koncentricky aktivuje brušná stena a bruško sa cvičením postupne spevní. K facilitácii, t.j. stimulácii brušných svalov napomáha kinesiotaping, ktorý podporuje stimuláciu šikmých brušných svalov a priečneho brušného svalu. Niekedy sa samozrejme môže rozostup počas rastu dieťaťa stiahnuť sám od seba.

Okrem cvičenia treba dbať na správnu manipuláciu s dieťaťom. Najlepšie je dieťatko zdvíhať z polohy na chrbte cez bok a neťahať ho priamo do vertikály, pretože sa tým ešte viac zapája priamy brušný sval a diastáza sa bude napínať. Nosiť ho môžete v polohe na boku, na tzv. tigríka bruškom nadol alebo vo zvýšenej polohe v klbku, pričom je nutné fixovať hlavičku, aby neprepadávala dozadu.

KEDY RIEŠIŤ DIASTÁZU U DETÍ?

Často sa stretávame s otázkou, kedy je vhodné začať riešiť diastázu u detí? Z vývojového hľadiska považujeme diastázu u detí za prirodzenú vo veku 0 – 6 týždňov. Ak je však diastáza spojená s kolikami, prípadne refluxom aj u dieťatka mladšieho ako 6 týždňov, doporučujeme začať s rehabilitáciou hneď. Pomôžeme tak dieťatku lepšie zvládnuť toto náročné obdobie.

Ak je diastáza prítomná aj u dieťaťa, ktoré je staršie ako 6 týždňov, odporúčame začať s rehabilitáciou čo najskôr. Neriešená diastáza môže mať v budúcnosti za následok oneskorený pohybový vývoj, náhradné pohybové vzory, chybné držanie tela, prípadne ploché nohy.


Nebojte sa, aj s diastázou vašich detičiek vám pomôžeme. Termín na vyšetrenie pre vaše dieťatko si môžete rezervovať tu.  

2 comments

  1. Pingback: Provázanost diastázy, predilekce a centrální koordinační poruchy - Andrea Běhalová

  2. Pingback: Novorodenec, dotazníky PMV a M-CHAT dotazník - Detská lekárka radí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *