Kraniosakrálna terapia u dojčiat

Kraniosakrálna terapia (KST) je metóda manuálnej terapie, ktorá sa používa na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane bolesti hlavy, migrény, stresu a úzkosti a môže sa použiť u osôb všetkých vekových skupín, vrátane dojčiat. KST bola prvýkrát predstavená americkým osteopatom Williamom Sutherlandom v 30. rokoch 20. storočia. Sutherland a veril, že lebka a miecha majú schopnosť pohybu a že tento pohyb môže byť obmedzený napätím v tkanivách okolo kostných spojení, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. KST u dojčiat sa zameriava na uvoľnenie napätia tkanív v oblasti lebky a chrbtice, ktoré môže byť spôsobené traumatickým pôrodom, použitím pôrodných nástrojov, náročného tehotenstva (poloha koncom panvovým, viacnásobné tehotenstvo, ochorenia zo strany matky…), preťažením dieťaťa počas jeho narodenia, prípadne inými faktormi.

Vyškolený fyzioterapeut aplikuje jemný tlak na oblasť lebky, chrbtice a krížovej kosti, aby stimuloval krvný obeh a lymfatický tok, čím sa zlepšuje výživa tkanív a zmierňuje ich napätie.

KST u dojčiat sa sústreďuje na liečbu rôznych problémov, ktoré môžu ovplyvniť zdravie a vývoj dieťaťa. Ide o problémy s dýchaním, trávením, spánkom, s koordináciou pohybov a  môže byť užitočná pri riešení rôznych zdravotných problémov, vrátane:
– plagiocefálie – stav, kedy je lebka dojčaťa asymetrická, čo môže byť spôsobené dlhodobým držaním jednej polohy alebo traumatickým pôrodom. KST môže pomôcť uvoľniť napätie v tkanivách a obnoviť symetrické držanie lebky;
– refluxu a kolík – uvoľnením napätia v oblasti brušnej dutiny a čriev, čím sa eliminujú bolesti v týchto oblastiach, čo zmierni príznaky refluxu a kolík;
– poruchy spánku – zmiernením napätia v svaloch a tkanivách, čo zlepší kvalitu spánku u dojčiat;
– poruchy dýchania – relaxáciou napätia mäkkých štruktúr v oblasti krku a hrudníku, čím sa zvýši pohyblivosť dýchacích svalov a skvalitní sa respirácia.

Väčšina rodičov, ktorých deti podstúpili KST, pozorovali pozitívny vplyv ako napr. zlepšenie spánku, zvýšenú chuť do jedla, zmiernenie koliky a iných tráviacich problémov, ako aj zvýšenie koordinácie pohybov.

Je však dôležité si uvedomiť, že KST u dojčiat, tak ako každá terapia má špecifické kontraindikácie a preto by mala byť zrealizovaná až na základe vyšetrenia dieťaťa a odporúčania kvalifikovaným fyzioterapeutom.

Autor článku: doc. PhDr. Elena Žiaková, PhD.

Zdroje
American Association of Pediatrics. (2011). The American Academy of Pediatrics Task Force on Infant Positioning and SIDS: Positioning and SIDS. Pediatrics, 128(5), 1030-1039. Frymann, V. M. (1998). The osteopathic approach to diagnosis and treatment of infants and children. Pediatrics, 102(5), e43.

Upledger, J. E., & Vredevoogd, J. D. (1983). Craniosacral therapy. Eastland Press.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *