Bolestivé triesla

Bolestivé triesla alebo odborne osteitis lonovej kosti, myelotenzitída, čiže zápal svalov a šliach, ktorý postihuje oblasť úponov svalov na lonovú kosť: adduktory, hrebeńový sval, pyramídový brušný sval, priečne a šikmé brušné svaly.

Čítajte viac
Pätová ostroha

Pätová ostroha je vápnikový výrastok na pätovej kosti pokrytý chrupavkovým tkanivom. Pätové ostrohy vznikajú na miestach, kde sa upínajú svalové alebo väzivové štruktúry, ktoré často podliehajú trakciám, alebo neustálemu treniu a naťahovaniu.

Čítajte viac
BEZBOLESTNÁ RÁZOVÁ VLNA

Bezbolestná rázová vlna je nový terapeutický prístroj, ktorý obohatil našu fyzikálnu terapiu. Rozšírili sme tak možnosti efektívnejšieho riešenia mnohých diagnóz.

Čítajte viac
Hallux Valgus

Hallux valgus alebo tzv. vbočený palec, dnes postihuje značnú časť populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien a to hlavne po 30 roku života.

Čítajte viac
Hypotonus

Hypotónia (hypo- nízke, slabé; tonus - napätie) je medicínsky názov pre znížené svalové napätie. Niekedy sa hypotónia u detí prejaví až neskôr, ale zvyčajne je to do 6. mesiacov veku dieťaťa.

Čítajte viac
Vyšetrenie pohybu lezcov fyzioterapeutom

Ak pre seba aktuálne hľadáte vhodnú športovú aktivitu, tak lezenie určite odporúčame. Malým aj veľkým lezcom navyše radi pomôžeme túto pohybovú aktivitu na základe dôsledného vyšetrenia správne kompenzovať alebo podporiť.

Čítajte viac
Prvé topánky, kedy začať?

Rozhodovanie pri kúpe a výbere prvej obuvi je veľmi náročné, no o niečo viac treba myslieť na to, či je už potrebné dieťa obuť do ozajstných topánok.

Čítajte viac
Ostrohy

Tieto kostné výbežky sa môžu vytvárať kdekoľvek v tele na kostrovo-svalovom aparáte, kde dochádza k nadmernému opotrebovaniu tkaniva, neprimeranej záťaži alebo vplyvom hojenia organizmu neprimeraným spôsobom.

Čítajte viac
Vyšetrenie ultrazvukom

Ultrazvuk je diagnostická zobrazovacia technika, ktorú fyzioterapeut využíva na neinvazívne vyšetrenie kvality aktivácie a relaxácie svalov panvového dna. Vo Vitalclinic využívame ultrazvuk SONO Q3 s transabdominálnym zobrazením.

Čítajte viac
Brušná diastáza u detí

Odborne nazvaná diastáza musculi recti abdominis je rozostúpenie priameho brušného svalu v mieste linea alba, čo predstavuje priamu čiaru väzivového pruhu od mečovitého výbežku hrudnej kosti po symfýzu lonovej kosti.

Čítajte viac
Cvičenie s mamičkami: 2. trimester

S 2.trimestrom, čiže začiatkom 13. týždňa, pominú u väčšiny mamičiek ťažkosti z prvého trimestra a žena opäť nadobúda stratenú energiu. Tým, že maternica rastie a zväčšuje sa, ...

Čítajte viac
Cvičenie s mamičkami: 1. trimester

V našej praxi sa často stretávame s tým, že budúca mamička nevie, aké cvičenie je pre ňu na začiatku tehotenstva vhodné. Pripravili sme sériu blogov, v ktorých vám priblížime ...

Čítajte viac
Korekčné vložky v tehotenstve

V tehotenstve prebieha v tele budúcej mamičky množstvo fyziologických zmien, v rámci ktorých veľkú rolu zohrávajú hormonálne zmeny. Vyplavovaním hormónu relaxínu z hypofýzy, dochádza k zjemňovaniu ...

Čítajte viac
Bolesti ramena a hlboký stabilizačný systém

Postavenie ramena je ovplyvňované viacerými činiteľmi. Jednak je jeho postavenie výsledkom celkového držania tela, stupňom posilnenia hlbokého stabilizačného systému, ale samostatný význam má aj správny dychový stereotyp.

Čítajte viac
Predoperačná príprava pri LCA

Chystáte sa na plánovanú operáciu? Využite výhodu plánovaného operačného zákroku a nepodceňte predoperačnú prípravu. Dôležitá je príprava nielen psychická, ale aj fyzická, pomocou ktorej dokážete pripraviť a posilniť jednotlivé svalové skupiny, aby ...

Čítajte viac
Rolovanie

Roller je dnes už súčasťou skoro každého fit centra, gymu alebo ktoréhokoľvek športového strediska. Avšak svoje miesto a uplatnenie si nachádza čoraz častejšie aj vo fyzioterapii. Napriek tomu že, roller je jednoduchý penový valec, jeho ...

Čítajte viac